Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Płk Kukliński - zdrajca czy bohater.
Autor Wiadomość
Thoron 
Po powrocie do Bag End

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2009-02-22, 21:35   Płk Kukliński - zdrajca czy bohater.

Dzisiaj byłem w kinie na filmie "Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego. Film opowiada o płk Kuklińskim - człowieku, który uratował świat od Trzeciej wojny światowej. Zapraszam do oglądnięcia tego filmu, a zarazem zachęcam do dyskusji o płk Kuklińskim.
Wg. mnie był to człowiek bohater, nie zdrajca. Jeżeli ludzie nazywają człowieka zdrajcą mimo tego, że faktycznie uratował świat od tzw. "Zimnej Wojny" to ja nie wiem jak można nazywać tych ludzi, którzy oskarżają... W filmie są zawarte wypowiedzi autentycznych świadków bądź ludzi biorących w nich udział. Wypowiadają się niesamowicie kłamliwie osoby takie jak towarzysz Jaruzelski czy gen. Kiszczak, ale też są pozytywne wypowiedzi przyjaciół Kuklińskiego i ludzi z CIA. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak są bezczelni wobec prawdziwego bohatera.
Jeszcze raz zapraszam do dyskusji :)

I hul bresta i ngylf be aear

Sui silith rimma i nen.

Elenna Linaewen
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-22, 22:50   

Thoron-thalion napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego ludzie tak są bezczelni wobec prawdziwego bohatera.

Bo w Plsce kochamy obalać autorytety... Jedyna świętość jakieś się na razie nie rusza to Mieszko I i Jan Paweł II.

Thoron-thalion napisał/a:
towarzysz Jaruzelski czy gen. Kiszczak

Jak już podajesz tytuły to Jaruzelski też jest generałem. Ale w przypadków tych dwóch reliktów zasada(przynajmniej dla mnie) jest banalna. Oni coś mówią-w ciemno możesz założyć, że jest dokładnie na odwrót.

Dla mnie Kukliński jest, był i będzie bohaterem. I żadna wypowiedź (wrażliwych proszę o nieczytanie) czerwonego ścierwa (można czytać) mnie nie przekona...

Senion 
Podróżnik przez Morię

Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2009-02-23, 14:02   

Elenna Linaewen napisał/a:
Dla mnie Kukliński jest, był i będzie bohaterem. I żadna wypowiedź (wrażliwych proszę o nieczytanie) czerwonego ścierwa (można czytać) mnie nie przekona...

Uważaj na to, jak mówisz i o kim mówisz. Chyba znasz jakieś grzeczniejsze określenia? Poza tym Jaruzelski to starszy człowiek, który już dośc dostał kopów na starośc. Jak chcesz, to dołącz do tego stada sępów, które chcą mu nawet emeryturę odebrac...
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Elros Telemnar
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-23, 15:34   

Teraz po tym filmie to się wszędzie zaczął temat Kuklińskiego. Ale jak spytaliśmy naszej nauczycielki od historii to powiedziała, że pierwsze słyszy o jakimś tam "Kuklińskim". I to jest właśnie problem, że nawet nauczyciele nie interesują się takimi rzeczami to dlaczego społeczeństwo ma wiedzieć coś więcej. :mrgreen:

Elenna Linaewen
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-23, 20:58   

Senion, w przypadku tego "pana" jest to naprawdę łagodne określenie. Emeryturę to on w rublach powinien odbierać, ale to inna sprawa, niech bierze nawet polską tylko niech się nie kreuje na narodowego bohatera. Niech siedzi w domu i się cieszy, że go jeszcze nikt nie zlinczował...

Wiesz, myślę, że na moją opinię o nim ma wpływ fakt, że moja mama np co roku 13 grudnia jak pokazują moment ogłoszenia stanu wojennego płacze, więc jak całe życie oglądasz takie obrazki i słuchasz historii najnowszej od bezpośrednich świadków to przesiąkasz pewnymi poglądami, słowami i wiedzą.

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2009-02-23, 21:29   

Musisz jednak pamiętać, Elenno, że też jest druga strona, która z twojego punktu widzenia zła, dla niektórych złą nie jest, bo oni byli po drugiej stronie barykady.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Elros Telemnar
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-23, 21:57   

Thoron-thalion, napisałeś że Kukliński uratował świat od Zimnej Wojny. Według mnie przekazywanie ściśle tajnych, wojskowych i gospodarczych informacji na temat ZSRR, Polski i reszty państw Układu Warszawskiego, które miały tylko zaszkodzić Rosji wcale nie zatrzymało Zimnej Wojny tylko ją nakręcało. Zresztą istniała cała obopólna wielka siatka szpiegowska, a Amerykanie potrzebowali po prostu kogoś na wyższym szczeblu kto będzie miał bezpośredni dostęp to ściśle tajnych informacji. Nie wiedzę tu niczego co miałoby pomóc Polsce czy reszcie świata. Należy przypomnieć, że przekazał on informacje o tym, że w Polsce zostanie wprowadzony stan wojenny dla CIA, a oni to po prostu olali. Chodziło tylko o to żeby USA było przed ZSRR i to wszystko. Osobiście nie wiedzę w tym żadnego bohaterstwa. :nono:

Senion 
Podróżnik przez Morię

Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2009-02-27, 19:46   

Weź, proszę Cię, Elros. Nie wymyślaj jakichś takich super mądrości, bo chyba za mało wiesz, żeby tak koncypowac... Więksi i ważniejsi nie wiedzą i nie będą wiedzieli... To, co widziałeś na filmie, to jedno, a rzeczywistośc skrzeczy.
Elenna Linaewen napisał/a:
tylko niech się nie kreuje na narodowego bohatera

Ale kto się kreuje? Od lat od nim nie było słychac! Siedział w domku i nikogo nie prosił o wywiady itp...
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Elros Telemnar
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-28, 15:26   

No filmu właśnie nie oglądałem :mrgreen: wypowiadam się tylko na podstawie wiedzy historycznej. ;-)

Odpowiedz do tematu