Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pisma elfów
Autor Wiadomość
Usagi Ronin
[Usunięty]

Wysłany: 2005-10-08, 20:00   Pisma elfów

Ja mam tlyko jedno pytanie o jedna tengwę, ale moze się komuś jeszcze taki temat przyda ^~
Uczę sie sindarinu z kursu T.Renka i w punkcie 3.4.2 (Lekcja 3 - Tengwar - Zapis głosek r i s) przeczytaęłm coś takiego:
T.Renk napisał/a:
Zauważyliście na pewno, że w tabelce mamy po dwa znaki głoski r i s. Której powinniśmy używać? Najogólniej mówiąc, kończąć słowo wybieramy znak 'zamykający' czyli 'ore' [krótka telco, jedna luva] lub 'silme nuquerna'. Te same wersje wybierzemy jeśli będziemy chcieli umieścić nad nimi tehtar - ich kształt jest po prostu bardziej uzyteczny do stawiania nad nimi znaków tehter.

1. Rozumiem że bardziej uzyteczne do stawiania tehtarów nad s jest silme nuquerna. Ale przecież nad romen (wygląda jak y) też można spokojnie postawić tehtar!
2. W tekście dialogu napisanym tengwarem jest napisana 'Aragorn', przy czym tehta oznaczajaca a jest nad... 'romen'...
Czyli jak jest w końcu poprawnie?
Sayonara!

Arathulion
[Usunięty]

Wysłany: 2005-10-08, 21:26   

Cóż, w tengwarowej ortografii sindarinu raczej nie jestem mistrzem, ale mogę powiedzieć jak jest w quenyi ;] Myślę, że w sindarinie jest podobnie. Otóż: w środku słowa zawsze stosujemy romen, natomiast na końcu wyrazu órë. Nie ma to nic wspólnego z tehtarami. A silme stosuje się zamiennie własnie ze względu na tehtary ;) I myslę, że tak samo jest w sindarinie :)

Randir
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-13, 15:12   

Ja sie uczę quenyi, więc za wiele Ci nie powiem, ale jakby co to pisz

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-13, 20:08   

Skoro temat zostłą odgrzebany, może ktoś mi wytłumaczy jak wygląda hwesta sindarinwa? Na tych wszystkich gifach jest niewyraźnie. Jak napisałem hwestę czcionką Elfica o wielkości 72 to mi wyszło takie d z "falą"... Jak to się właściwie pisze?

Arathulion
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-13, 22:31   

Rysujesz najpierw łuk, a potem z lewej strony kreskę. Następnie pod kątem prostym do kreski rysujesz niezbyt długą "falę". Syćko :)

Arwen Evenstar
[Usunięty]

Wysłany: 2006-04-02, 12:12   

Ja mogę komuś wysłać tengwar,cirth, tudzież angethas. prosze pisać na maila arwena3@vp.pl tudzież GG 2117608 :)

Fanuilos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-04-08, 09:30   

Czcionki do Tengwarów, Cirthów itp są dostępne w razie czego na stronie Antraxia (chyba tak się to pisze).

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2010-07-23, 20:39   

Ciekawi mnie, który sposób pisania tengwarem po polsku jest najbardziej powszechny?
http://tengwar.art.pl/tengwar/jezyk-polski.php
Który uważacie za najlepszy? Jakieś inne rady, groźby i sugestie, literatura na ten temat? ;-)

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2010-07-25, 19:19   

Chyba najbardziej popularna jest wersja pierwsza. Każda osoba, z którą miałem okazję pracować nad tengwarem w jakiś sposób, stosowała właśnie tę metodę. Osobiście używam tej wersji dla samogłosek polskich, ale akurat stosuję zupełnie inny, własny system zapisu spółgłosek, podobny do tego u Galadhorna, z tym, że dla ń, ź, dź, stosuję dwie kropki, nie jedną :) Myślę jednak, że wersja pierwsza jest najbardziej popularna.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Odpowiedz do tematu