Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Autorytety
Autor Wiadomość
Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2011-06-28, 14:19   

Ja z kolei sądzę, że każdy, młody czy stary ma jakiś autorytet. Może nim być raper, polityk, aktor, bohater książki czy filmu... Słowem każdy ma jakiś autorytet, który ceni lub też ceni jakieś jego cechy. I nie można mówić o ludziach, którzy grają całymi dniami, balangują czy też robią najróżniejsze inne cechy, że są inni, a "my", czyli ludzie zachowujący się inaczej jesteśmy normalni. Dla nich to my właśnie jesteśmy nienormalni. Wszystko zależy od punktu widzenia danej osoby, czy też grupy ludzi. Przynajmniej ja tak to widzę.
A wracając do pytania Aoife czy aby możliwe jest aby młody człowiek nie potzrebuje pomocy i drogowskazów w życiu, to według mnie nie jest to możliwe. Dorastająca osoba musi opierać swój rozwój na czymś. Bez tego nie będzie sobie w stanie poradzić w dorosłym życiu. Skądś musi czerpać wiedzę, bo w innym przypadku nie będzie w stanie się zasymilować. Przynajmniej ja tak sądzę.
Ja osobiście mam parę autorytetów. I może nie tyle cenię ich całokształt ile poszczególne cechy. Można tu choćby wymienić Gandalfa :gandalfw: czy Jana Pawła II, jak również wiele osób z życia codziennego za ich upór, dążenie do celu czy poświęcenie.
A czy mają oni wpływ na całe moje życie... Hmm sądzę, że tak. Dzięki nim mogę wyobrazić sobie pewien ideał, do którego chcę dążyć. Jest on prawie niemożliwy do zrealizowania w dzisiejszym świecie, ale może tym lepszy, bo w innym przypadku gdybym go osiągnął co by było dalej?

Aoife Tinúviel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-05, 17:59   

Dziękuję Wam bardzo za podzielenie się swoimi myślami :)

Finrod 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Wysłany: 2011-07-05, 20:25   

Gdy mam kontakt z jakimkolwiek doświadczeniem życiowym innym niż moje (z twórczością artysty, z czyimiś poglądami, z czyimiś dokonaniami itd.), to traktuję to jako dialog. Zawsze na równorzędnych prawach. Zdarza się, raczej dość rzadko, że treść, która jest mi przekazywana w tej sytuacji, nabiera dla mnie dużego znaczenia. Można by to chyba nazwać Olśnieniem. Osoba, może nawet fizycznie całkiem nieobecna, staje się w jakiś sposób bliska. I to jest w moim przypadku jakaś forma autorytetu. I myślę, że to jest dobre słowo, chociaż w pewnym świetle jego znaczenie nabiera innego zabarwienia. Bo jeśli wierzyć słownikowi źródłosłów to "auctoritas = powaga moralna". I chyba nie zasługuje to słowo na skojarzenie z systemem autorytarnym.

Jest to chyba też w jakiś sposób szczególna relacja "ja - autorytet", bo ja - przede wszystkim - nie rozpływam się w podziwie i nie uznaję takiego autorytetu za jakiś wzór do naśladowania, czy jakąś lampę rozświetlającą mroki mojego życia ;)

Natomiast jeszcze apropos samej tezy.
Cytat:

Ja z kolei sądzę, że każdy, młody czy stary ma jakiś autorytet. Może nim być raper, polityk, aktor, bohater książki czy filmu... Słowem każdy ma jakiś autorytet, który ceni lub też ceni jakieś jego cechy.

Napisał Daeruth.

A ja myślę, że w tezie mamy inne znaczenie słowa "autorytet". Tak dobrze znamy ten zarzut, że jakoś tak od razu narzuca się, że to jest narzekanie - że nie ma dobrych wzorów, że nie ma celu. I dopiero jeśli spojrzymy inaczej na autorytet, okazuje się, że trudno jest uniknąć posiadania jakiegoś tam autorytetu, jak pisze Daeruth.

Bo słowa niedoskonałe są.

Odpowiedz do tematu