Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Moralny kłamca

Czy prawda może być niemoralna?
Tak, czasem
50%
 50%  [ 3 ]
Nigdy
33%
 33%  [ 2 ]
Nie ma prostej odpowiedzi
16%
 16%  [ 1 ]
Głosowań: 6
Wszystkich Głosów: 6

Autor Wiadomość
Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-07-05, 20:28   

Pewnie tak troche to zapędziło do przodu.

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-05, 20:34   

Zapędziło szybkie czytanie, bo to niezbyt uważnie i nie przeczytałem zdania. Zrobiłem błąd, powiedziałem i koniec nie ciągnij tego, bo sensu to niema

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2011-07-05, 21:06   

„Tia dziki ludzie 10 000 lat temu byli wściekłymi zwierzetami, nie znali miłości, strachu, bólu, ludzkie uczucia były im wogóle obce.
Mordowali się bez opamiętania byle do przodu.
Nie przyszło ci nigdy na myśl iż ludzie zawsze chcieli żyć w jakimś porządku, ładzie bezpieczeństwie ,spokoju tak jak my dziś?
Naprawde nie naszło cię to jak bardzo mało róznimy się od tamtych plemionek z dziczy”

To w końcu byli tymi zwierzętami, czy żyli...jak my dziś?

„Popytaj Razosława co było przed kościołem katolickim. Odeśle cię jeszcze do człowieczeństwa abyś sie zastanowił skąd mogły sie wziąć najprostrze podstawowe zasady.”
Szanuję Razosława i jego wiedzę, ale naprawdę nie muszę się do niego odwoływać na powyższy temat. Zapachniało dziecinadą! Pewnie Razosław też się z tego uśmieje!

„Ludzie nie uprawiają kanibalizmu jako podstawowej formy żywienia. Oczywiste jest dla mnie ,że można oszaleć z głodu. Nigdy jednak nie twierdziłem ,że szaleńcy mają zasady.
Wiedziałem ,że zresztą wypomniesz kanibali”.
A skąd to wiedziałeś? A tak przypadkiem jeszcze na początku XX wieku były plemiona w Ameryce Południowej, dla których pożarcie wroga to był element religijny! O łowcach głów pisał nawet pan Szklarski- świetna lektura dla młodzieży- polecam! I nie wpieraj mi farmazonów!

„Tak na poważnie to zastanów się co dokładnie chciałes mi przekazać o tym średniowieczu.” To co dosłownie napisałem, jak nie zrozumiałeś to Twój problem!

„Proste nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam, nie czyń drugiemu co tobie nie miłe tak ogół podsumowująć”
czyli co, to jest Twoje odniesienie do „moralności”?

„Troche zagolopowałeś się z tym kosmosem. Człowiek jest troche mniejszy i prostrzy niż wszechświat i mimo iż może zaskoczyć lub być wyjątkowy to jednak zawsze coś go łączy z resztą.” (???)
Wiesz...A mnie się zawsze wydawało, że człowiek jest częścią Wszechświata!

Co do Czarnych Dziur i Astrofizyki, Astronomii poczytaj najpierw trochę, a ...później się wypowiadaj! Z przystępnych polecam dwa fajne seriale "Kosmos", "Planety", a jak chcesz trochę zszaleć intelektualnie to lektury... z lżejszych Hawkinga!

„podstawowe zasady wypływające z podstawowych potrzeb człowieka przetrwały 1000 lat w spólnocie w niemal nie zmienionym formacie.”
No i co? Toć to tylko 1000 lat! Masz rację, nie znałem człowieka z przed 10 000 tysięcy lat, aczkolwiek człowiek pojawił się ok. 2 mln lat temu! ( jest szansa, że nawet okres jego pobytu się jeszcze przedłuży) Ach zapomniałbym wg Ciebie to było zwierze, nie człowiek!

Tylko dodam, że Legomir zaskoczył i w poście za którego go gromisz na swój sposób fajnie oddał o co mi chodzi!

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2011-07-06, 12:28   

A ja nie widzę w tym niczego dziwnego! Przepraszam, czy my żyjemy zamknięci w „słoiku” i tylko szkło na nas oddziaływuje? Czy żyjemy na planecie zwanej Ziemią zawieszoną gdzieś we Wszechświecie? Wszystko co nas otacza ma jakiś wpływ, począwszy od spadającego przypadkowego liścia, codziennego przebudzenia – jest dziennie takie samo? – po całe nasze życie! Życie całej populacji i tych które żyją gdzieś w ogromnych kosmosie!
Przykłady mają dać pojęcie nie w dosłownym znaczeniu – czyli nie pisałem o czarnej dziurze w kontekście zjawiska astronomicznego, czy jazdy samochodem w kontekście przepisów o ruchu drogowym! – a metaforycznym! Bo jeżeli ktoś traktuje je dosłownie...Cóż...
Pozostawiam bez komentarza. :rety: :/

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2011-07-06, 13:13   

Może nieco spłycę sprawę, ale chcę lekko ogarnąć cały temat: chodzi o to, czy powinno się złamać przepis drogowy (przyspieszyć), by uniknąć kolizji z wariatem drogowym, który łamie już przepisy. Dobrze zrozumiałem?

Myślę, że przepisy prawa są odpowiednio giętkie dla takich sytuacji. Przecież, jeżeli uniknę zderzenia, to tylko lepiej. Choć faktycznie bywały już całkiem durne sytuacje i jestem w stanie sobie wyobrazić, że policja mnie zatrzymuje i mówi, że złamałem przepis, mimo, że w ten sposób uniknąłem kolizji. Ehh... no tak, ale to wina prawa i prawodawcy, a nie problemu moralnego. Cóż w tym moralnego? Chcieliśmy uniknąć wypadku i już. Prawo karne/drogowe/generalnie regulowane państwowo, odgórnie, nijak się ma do moralnego. Moralne wynika z wychowania, kultury w jakiej żyjemy, tradycji etc. Więc wydaje mi się, że ten przykład byłby nie adekwatny do problemu. Chyba, że rozumiem ten przykład źle!

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2011-07-06, 15:23   

Przepraszam! Jak prawo, które ktoś ustanowił może być giętkie! Albo jest niezobowiązującymi punktami, albo obowiązującymi! Z moralnego punktu na dany moment nie wolno Ci łamać żadnego prawa! A, że jest durne i za pięć lat zostaje poprawione! I chodzi mi o taki właśnie przykład, a nie o przepisy sryty tyty ruchu jakiegokolwiek! :mrgreen:
Bo albo jesteśmy moralni i konsekwentni, bo uważamy, że „moralność” ustanowioną np. od 2000 lat, czy 3000, czy 100 lat temu (włącznie z wszelakimi przepisami i kodeksami ) jest sztywna i nie mogę tego naginać , albo uważam, że „moralność” to cykl, który trwa, ewoluuje i zmienia się na przestrzeni lat! Nawet takie 10 przykazań, niby się nie zmieniło, a jednak...możecie nazwać to ewoluowaniem, czy interpretacją, większą świadomością!
A gdybyśmy spotkali kosmitów, którzy zło moralnie uważają za dobro, to co? To wg którego moralitu dobro byłoby dobre? Naszego, czy kosmitów? Zmierzam do tego, że określenie co jest dobre, a co złe ustanowił człowiek na przestrzeni tysięcy lat! Faktem jest, że trzon – PRZEDSZKOLE – jest w miarę stabilny, stabilny... bo do dzisiaj mamy czasami z tym problem np. patrz ostatnie wydarzenia ze skazaniem Chorwackiego generała, który dla Chorwatów jest bohaterem, a dla Serbów zbrodniarzem! Jednych uchronił przed eksterminacją, a dla innych stał się eksterminatorem!
I cały czas o to mi chodzi! Być może za następne 10 000 lat dobrem będzie zabicie sąsiada, bo na sąsiadów poluje się i dobrym uczynkiem jest jego ukatrupienie – TO METAFORA!!!!!!

„Moralne wynika z wychowania, kultury w jakiej żyjemy, tradycji „ ( przepraszam, a o czym ja cały czas pisałem? ) No właśnie i wszystkiego też co dotyczy prawa, przepisów, które ktoś ustanowił! Inaczej jeżeli coś naginamy w którymkolwiek punkcie to przestaje być sztywne, a my niemoralni!

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-06, 18:17   

Dziki z 10 usunięto jedno i rozbito jedno :P To chyba zmiana, nie? ;)

Odpowiedz do tematu