Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co by było gdyby nie było elfów w dziele Tolkiena?
Autor Wiadomość
Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2009-03-06, 08:32   

dla mnie trochę głupi temat, znaczy taki nie logiczny,
równie dobrze można wykasować każdą inną rasę, która ma swoich przedstawicieli w ważnych dziejach śrudziemnia, co by było lub nie było gdyby nie było hobbitów? , albo co by było gdyby nie było czarodziejów , valarów , orków , strach pomyśleć , ale co by było gdyby nie było kotów?

dla mnie są dwa wyjścia w takiej sytułacji,

1. książka tolkiena jednak okazała by się klapą , chodź to też nie takie pewne
2, jeśli nie było by elfów , to losy śrudziemnia po prostu stanowili by ludzie i tyle, w gruncie rzeczy książkę można podzielić na opowieści o królestwach ludzi i elfów , no i nie ukrywając wole tą część o ludziach,

myślę , że sam pomysł czy może wizja tolkiena, przebiła by się z elfami czy bez elfów, jestem zdania ,że wraz z brakiem elfów może ubyło by fanatyków( w dobrym znaczeniu chciałem użyć tego słowa) tej książki, ale nie ubyło by ludzi którzy ją przeczytali.

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2013-06-17, 18:26   

Życie Tolkiena musiałoby wyglądać zupełnie inaczej.
W końcu cały ten świat powstał ze względu na lingwistyczną pasję Profesora oraz zainteresowanie mitologią. Usunąć elfy, to jak wyburzyć ściany nośne domu - cała konstrukcja runie. W postaci Eldarów został ucieleśniony język, całe jego piękno - owoc wielu lat pracy.

Aby nie było elfów, musiałyby więc zniknąć z wierzeń ludów europejskich, a Profesor nie mógłby mieć upodobania w takiego pokroju istotach. Inaczej nawet gdyby elfy nie istniały, musiałby je wymyślić. (Bo i tak są inne, niż te które już egzystowały w opowieściach na których bazował.)
To byłby zupełnie inny autor, inna historia, a może nawet... inny świat. :strach: Ten jak najbardziej realny i nam znany.
Ciekawe, czy znacząco wpłynęłoby to na wydarzenia XX i XXI wieku?

Fingolfin 
Pogromca pająków

Plemię: Noldor
Wysłany: 2013-06-17, 18:49   

zgadzam się z Nanatei, poza tym gdyby nie było elfów nie byłoby też orków, oraz nie byłoby też wielu wojen ponieważ Melkor nienawidził elfów. kto wie co jeszcze mogłoby się wydarzyć, ale na pewno nie byłoby większości przygód i opowieści

Tauriel 
Mieszkaniec norki

Ulubiona Era: Lata Drzew
Narodziny: 28 grudzien 100 (Lata Drzew)
Wysłany: 2014-02-06, 15:07   

Z pewnoscia gdyby elfów nie bya nie byla by fajna!
No i co z tego ze "przez Nie" Byly wojny, ale wiekszosc z nas uwielbia je i niewyobraza sobie bez nich np. samego hobbita a nie mówiac juz o Silmarillionie....(mam kolege w klasie który mysli ze twórczosci tolkiena to jedno wielkie badziewie... Czasami chce nauczyc sie strzelac z luku ( niezbyt celnie strzelam) aby mu durny leb przesztrzelic)
MOIM ZDANIEM BEZ ELFÓW TWÓRCZOSCI TOLKIENA NIE BYLY BY CIEKAWE! :eowyn: :frodo: :galadriel:
Chwieje się wierzba krzywa.
Lecz nigdy już, o żadnej z pór
Na Zachód nikt nie płynie
I nie zaśpiewa elfów chór,
ich pieśń na zawsze zginie.

Fingolfin 
Pogromca pająków

Wysłany: 2014-02-06, 20:49   

dla niektórych nie ma nadziei, tylko strzała w łeb ;-)

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2014-02-06, 22:19   

Coraz bardziej zaczyna mi się podobać tok tejże rozmowy :twisted:

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Tar-Ancalimon 
Przyjaciel orłów

Plemię: Dúnadan
Narodziny: 5.10.1986(1)
Wysłany: 2014-02-07, 21:34   

Podsumowując (choć pewnie ktoś to już zrobił ) Nie było by wp ,to znaczy był by ale jako przeciętna-Dobra książka jak Bajki Rowling. NIE powstało by wiele znakomitych opowieści (Bo autorzy czerpiący natchnienie z dzieł Tolkiena najbardziej inspirują się Historiami Elfów) Narnii może by nie było. Za wszelkie błedy orto jak i gramatyczne tudzież interpunkcja serdecznie Przepraszam i pozdrawiam.

P.s heh jak zwykle bywa to co myślę (ja myślę ?) Napisał ktoś inny w tym przyadku.Nanatei (wybacz jeśli się pomyliłem przy imieniu) :fiufiu:

P.ps przepraszm
Ostatnio zmieniony przez Tar-Ancalimon 2014-02-09, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  

Findecáno 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2014-02-16, 19:28   

w dwóch słowach-BYŁOBY NUDNO.[/u]. Śródziemie bez elfów to jak Samuraj bez mieczy!

Findecáno 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2014-02-20, 23:49   

Chodziło mi o to że samurajowie byli dość mocno związani ze swoimi mieczami, a nie przyszedł mi do głowy żaden inny przykład. Samuraj bez mieczy to już nie samuraj. Tak samo Śródziemie bez elfów to nie byłoby Śródziemie. Jak chcesz inny przykład to proszę-jedzenie i smak.

W skrócie Śródziemie bez elfów to by była taka Europa tylko ze z małymi człowieczkami z bródkami i jakimiś Valarami zamiast bogów/aniołów.
Ostatnio zmieniony przez Findecáno 2014-02-21, 15:11, w całości zmieniany 2 razy  

Fingolfin 
Pogromca pająków

Wysłany: 2014-02-22, 16:15   

dla samuraja miecz to jego dusza

Odpowiedz do tematu