Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[Grafika]Herby Elfickie
Autor Wiadomość
Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2007-02-22, 20:16   [Grafika]Herby Elfickie

Skoro mamy sztukę, to sztuką są też herby... oprócz herbu jaki widnieje w logo strony HN, warto wspomnieć, że elfowie mieli swoją heraldykę (użytkownicy innych for tolkienistycznych, pewno już o tym wiedzą).... Sam ostatnio zająłem się rozważaniami na temat heraldyki Eldarów... i tak oto powstał i mój ;)

O heraldyce mamy dużo tu: http://www.forodrim.org/g...ry/heraldry.htm
Z tej strony mamy:

Cytat:

Elfy sformułowały reguły czy też zasady rysowania znaków heraldycznych. Możemy je opisać w następujący sposób:

- znaki dla mężczyzn rysowane były w kształcie rombu.

- znaki dla kobiet rysowane były w kształcie koła.

- znaki dla rodzin, rodów i krajów rysowane były w kształcie kwadratu .

Znaczenie, rangę posiadacza herbu wyznaczała liczba "kątów ostrych", które dotykały obwodu herbu. Cztery oznaczały księcia, 6-8 króla. Najstarsi z królów elfickic, jak Finwë, mogli mieć nawet 16 takich "kątów".

Teraz może opis wzięty z książek:

Cytat:

Kobiety wewnątrz koła osobisty
Mężczyźni wewnątrz rombu j.w.
generalne (nieosobowe) znaki lub
emblematy rodzin kwadrat
(albo [?] jeden raz, koło).
Rangę określała
liczba 'kątów ostrych' które
dotykały zewnętrznego obwodu [herbu]
cztery to książę, 6-8 królowie
praprzodkowie
posiadali czasami aż 16 jak w
Rodzie Finwego

Na razie mniej więcej wyglądająca wersja mojego herbu to:

Jak widać jest on spokrewniony z herbem Fingolfina co się wiąże bezpośrednio z moją osobą i moją historią ;) .... nawet powoli haftuję sobie naszywkę z herbem :)

Ale przyznam, że są inne ładne herby, które warto zobaczyć... podoba mi się też Finroda i jemu podobne :)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Senion 
Podróżnik przez Morię

Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2007-02-23, 19:52   

Ja powiem tak: ładny :D
Jak mnie ktoś nauczy Corela, to też zrobię. Ale ładniejszy :)
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Vilgefortz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-23, 22:27   

Po co Corela? w paincie można zrobić fajniejszy (bez urazy Ive :P )

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-02-23, 23:37   

Wiesz ........ Vilgefofortz..... ! Mam własnie scanner do .. oddania! Tylko jest problem ,bo mam sterowniki do Winka 98! Jak znajdziesz do XP i zaczniesz skanować swoje propozycje fanasy to masz go w cenie przesyłki!!! I to nie żarty! Co Ty na to? :fiufiu:

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2007-02-24, 08:49   

Co do herbu... nie robiłem go w Corelu.... z ato poprawiłem nieco, bo miał za cienkie te czerwone części w środku (one miały być grubsze).... oto efekt:

Powiem jeszcze, że już haft zaawansowany mam... konturki są... powoli wypełniam środek ;)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Druga
Narodziny: Yucainen Tatya Nórui 480 (I)
Wysłany: 2007-02-26, 11:00   

Herb to nie musi być ładny (ale powinien)... powinien cos przedstawiać. Ive, czy Twój herb coś symbolizuje alo przedstawia?? Ale co do wyglądu to to nie mam wątpliwości że Noldorski :mrgreen:

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2007-02-26, 13:49   

W zasadzie trudno doszukiwać się tutaj znaczenia. Ogólnie rzecz biorąc hrb miał być zbliżony do Fingolfina, lecz mniej dostojny. W końcu z jego szczepu się wywodzę. Po za tym prezentuje on moją wyobraźnię, bo w końcu sam go wymyśliłem :P Kolory granatu jasno kierują się ku Noldorom oraz umiłowaniu nieba, natomiast żółty kolor jest znakiem światła jakie niegdyś miało miejsce w Valimarze pod Drzewami. Teraz takie światło emanuje tylko z nas Eldarów. Jeżeli chodzi o zerwone wstęgi są one symbolem płomienia, które z wnętrza poprzez odpowiednią osłonę wydostaje się na zewnątrz nas, gdy robimy coś z wielką pasją. Żółto-niebieskie liście są symbolem mojego oddania dla HN oraz w pewnym sensie emanacji światła drzrew także w mrok, który otacza wnętrze. :) Powiedzmy, że to jest znaczenie herbu :)

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2007-03-05, 16:38   

Vilgefortz napisał/a:
Po co Corela? w paincie można zrobić fajniejszy
W paincie praktycznie nie da się zachować symetrii przy rysunkach tego typu.

Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2008-02-27, 19:58   

ja tez bym doradzał z własnego doświadczenia corela, ten kot co mam na avatarze jest z corela, co prawda przez zmianę formatu stracił on wiele barw i odcieni ale jest nadal chyży i twardy jak skała.

Odpowiedz do tematu