Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Spór o Toma Bombadila
Autor Wiadomość
Liadon 
Włócznią Ugodzony

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Druga
Narodziny: Yucainen Tatya Nórui 480 (I)
Wysłany: 2006-05-06, 12:47   

O tak!
Może przesadziłeś, ze najwiekszy bląd w filmie lecz jest to bląd ktory przeszkadza czytelnikowi w ogladaniu. Poprostu, przez wyciecie Toma, w filmie czegos brakuje!
Ciesze sie że Mistrz w swojej książce opisał tę "postać w śmioesznych butkach" :wink:
PS-Ignatiusie aż sie dziwie, że nie dodaleś nic o tym, ze nie bylo w filmie sceny jak Frodo rozmawia z Glóinem. przecież to byl drugi krasnolud w powiesci i jego udzial w filmie ograniczyl sie do siedzenia na zebraniu w Imladris. :wink:
Liadon

Ignatius
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-06, 13:26   

Masz rację tej sceny też mi brakowało. Tom Bombadil to jednak postać szczególna i jej brak zauważa się w sposób szczególny

Ohte
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-06, 18:59   

teraz widzę wyrósł spór o Toma :D
jak pierwszy raz czytałam WP Tom rzeczywiście wydał mi się postacią z innej bajki, nagle wybiega z lasu koleś w zabawnych bucikach śpiewający piosenki hmmm coś tu do czegoś nie pasuje ;)
ale z biegiem czasu (podobnie jak Fan) zrozumiałam połączenie Toma z całością powieści
co do braku go w filmie .... o tym już mówiłam, jego koncepcja nie grała sponsorom (kasa, kasa, kasa...)

Senion 
Podróżnik przez Morię

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2006-05-20, 18:30   

Ignatius, nie masz racji. Fakt faktem,że Tom odegrał bardzo ważną rolę w uratowaniu Hobbitow w Starym Lesie, ale według mnie gdyby nie on, to Pierścień pozostałby w starych kurhanach i Sauronowi bardzo trudno byłoby go znaleść. Co oczywiście nie umniejsza mojego szacunku dla postaci Toma :)
Pzdrowienia dla wszystkich.
Senion
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-20, 18:49   

Senion napisał/a:
Fakt faktem,że Tom odegrał bardzo ważną rolę w uratowaniu Hobbitow w Starym Lesie, ale według mnie gdyby nie on, to Pierścień pozostałby w starych kurhanach i Sauronowi bardzo trudno byłoby go znaleść.
Czyli sugerujesz, że lepiej by było, gdyby hobbici zdechli (wybaczcie mi to słowo :P ) w kurhanach, bo Pierścień by był trudniejszy do odnalezienia? :shock: Nie sądzę :]

Senion 
Podróżnik przez Morię

Wysłany: 2006-05-21, 14:21   

Wcale tego nie sugeruję, Lórin, ale myślę, że gdyby Hobbici naprawdę pozostali w kurhanach, to scenariusz na najbliższe lata dla Śródziemia mógłby wcale nie być tak przykry, jak by się to mogło wydawać. A przecież znajdowałby się w bezpśredniej bliskości Toma, który bądź co bądź strzeże swych terenów.
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 14:46   

"Pozostali w kulhanach" czyli zostali zabici? No bo gdyby Tom nie odgonił upiorów, hobbitów taki właśnie los by czekał.
Senion napisał/a:
myślę, że gdyby Hobbici naprawdę pozostali w kurhanach, to scenariusz na najbliższe lata dla Śródziemia mógłby wcale nie być tak przykry, jak by się to mogło wydawać.
Nie rozumiem?
Senion napisał/a:
A przecież znajdowałby się w bezpśredniej bliskości Toma, który bądź co bądź strzeże swych terenów.
Czyli gdyby Pierścień sobie leżał w kurhanach nikt by nie mógł go zabrać, bo Tom by pilnował? Odgoniłby potencjanych złodzei? Bzdura :P Myślę, że nawet Bombadil by dziewięciu Nazgulom nie dał rady.

Senion 
Podróżnik przez Morię

Wysłany: 2006-05-21, 15:06   

"Najstarszy, oto kim jestem. Zapamiętacie te słowa, moi przyjaciele: Tom był tutaj przed rzeką i drzewami. Tom pamięta pierwszą krople deszczu i pierwszy owoc. Torował drogi na długo przed Wielkimi Ludźmi i widział przyjazd Małych Ludzi. Był tutaj, zanim nastali królowie, groby i Mogilne Upiory. Kiedy elfowie odeszli na zachód, a morza jeszcze sie nie złączyły, tom był już tutaj. Znał mrok pod gwiazdami, gdy nie było w nim trwogi, gdyż Władca Ciemności nie wyszedł jeszcze z pustki."
Czy ta wypowiedź nie sugeruje, że Tom jest potężniejszy od Saurona i nawet ataki hord Nazguli nie są w stanie mu zagrozić? Zastanów się, Lórin.

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 15:18   

Skoro był taki potężny, to trzeba było go namówić na współpracę! Czy ten cytat nie sugeruje, że pokonałby sam całą armię Saurona? Zastanów się Senion.

[ Dodano: 2006-05-21, 16:19 ]
Senion napisał/a:
Czy ta wypowiedź nie sugeruje, że Tom jest potężniejszy od Saurona
Nie :]

Senion 
Podróżnik przez Morię

Wysłany: 2006-05-21, 15:29   

Ekhm...
Po pierwsze primo, Tom sa powiedział, że jego te sprawy nie dotyczą, on jest ponad tym wszystkim.
Po drugie primo to chyba Bombadil dysponuje nieco innym rodzajem potęgi, niż Sauron. Z racji tego, że jest opiekunem, ma niejako władzę nad istotami, ktorymi się opiekuje, ponieważ są one mu bardzo wdzięczne i pomogą mu w potrzebie, gdyby jego siła magiczna okazała sie byt słaba wobec armii Mordoru. Nie chodzi o samo zniszczenie Saurona, ale ochronę własnych ziem, w tym kurhanów, w których spocząłby pierścień. No i teraz sprostowanie do mojej poprzedniej wypowiedzi: wcale nie zależało mi na tym, żeby Hobbici pozostai w grobowcach, ale sam Jedyby nie byłby tam dla nikogo zagrożeniem.

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 15:42   

Senion napisał/a:
Po pierwsze primo, Tom sa powiedział, że jego te sprawy nie dotyczą, on jest ponad tym wszystkim.
Wiem :P To był ironia ;) (gdyby ktoś nie zauważył :P )
Senion napisał/a:
Po drugie primo to chyba Bombadil dysponuje nieco innym rodzajem potęgi, niż Sauron.
:?: Wyjaśnij...
Senion napisał/a:
Z racji tego, że jest opiekunem, ma niejako władzę nad istotami, ktorymi się opiekuje, ponieważ są one mu bardzo wdzięczne i pomogą mu w potrzebie, gdyby jego siła magiczna okazała sie byt słaba wobec armii Mordoru.
:?: :?: :?: Nie rozumiem :strach: Siła Toma polega na tym, że może liczyć na pomoc tych, którym pomógł? Ale to przecież zazwyczaj są słabe istoty...
Senion napisał/a:
Nie chodzi o samo zniszczenie Saurona, ale ochronę własnych ziem, w tym kurhanów, w których spocząłby pierścień.
Czemu Tom miałby chronić/ukrywać Pierścień? Przecież sam pisałeś, że Bombadil jest "ponad"...
Senion napisał/a:
No i teraz sprostowanie do mojej poprzedniej wypowiedzi: wcale nie zależało mi na tym, żeby Hobbici pozostai w grobowcach, ale sam Jedyby nie byłby tam dla nikogo zagrożeniem.
Pisałeś, że lepiej by było, gdyby Tom nie pomógł hobbitom :arrow:
Senion napisał/a:
gdyby nie on, to Pierścień pozostałby w starych kurhanach
czego następstwem by była ich śmierć...

Senionie, bardzo cię proszę, pisz bardziej zrozumiale. Co chciałeś przekazać w swich postach, leży dla mnie w sferze domysłów. Wysławiaj się jasniej.

Ignatius
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 17:11   

Gdyby pierścień pozostał w kurkhanach to prędzej czy później Sauron by go znalazł. A tak mali hobbici uratowali Śródziemie. Co do tego że Bombadil się mógł opiekować pierścieniem to mówię nie! Bombadil miał we władaniu tylko krainy wokół swego domku a nie cały świat. Może był potężny ale tylko we władaniu swoją okolicą...

Senion 
Podróżnik przez Morię

Wysłany: 2006-05-21, 17:50   

Lorin! Nie czytasz dokładnie moich postow, traktujesz tylko zdania wyrwane z kontekstu. Gdybyś przeczytał moje posty jeden po drugi wraz z uwzględnieniem erraty, to mogłbyś zrozumieć, co chciałe Ci przekazać. Odpisz, kiedy Ci się to uda.

[ Dodano: 2006-05-21, 19:38 ]
Oj, Igis, Igis! Widać, że nie przeczytałeś WP. Ani moich postw, bo w nim jest bardzo waż ny cytat: <"Najstarszy, oto kim jestem. Zapamiętacie te słowa, moi przyjaciele: Tom był tutaj przed rzeką i drzewami. Tom pamięta pierwszą krople deszczu i pierwszy owoc. Torował drogi na długo przed Wielkimi Ludźmi i widział przyjazd Małych Ludzi. Był tutaj, zanim nastali królowie, groby i Mogilne Upiory. Kiedy elfowie odeszli na zachód, a morza jeszcze sie nie złączyły, tom był już tutaj. Znał mrok pod gwiazdami, gdy nie było w nim trwogi, gdyż Władca Ciemności nie wyszedł jeszcze z pustki.">
No i jak?? Teraz chyba musisz zienić swoe przekonania i przyznać mi nieco racji...

[ Dodano: 2006-05-21, 19:40 ]
Oj, Igis, Igis! Widać, że nie przeczytałeś WP. Ani moich postw, bo w nim jest bardzo waż ny cytat: <"Najstarszy, oto kim jestem. Zapamiętacie te słowa, moi przyjaciele: Tom był tutaj przed rzeką i drzewami. Tom pamięta pierwszą krople deszczu i pierwszy owoc. Torował drogi na długo przed Wielkimi Ludźmi i widział przyjazd Małych Ludzi. Był tutaj, zanim nastali królowie, groby i Mogilne Upiory. Kiedy elfowie odeszli na zachód, a morza jeszcze sie nie złączyły, tom był już tutaj. Znał mrok pod gwiazdami, gdy nie było w nim trwogi, gdyż Władca Ciemności nie wyszedł jeszcze z pustki.">
No i jak?? Teraz chyba musisz zienić swoe przekonania i przyznać mi nieco racji...

[ Dodano: 2006-05-21, 19:50 ]
Fanuilos, gdybyś była łaskawa podać dokładny adres tego forum, to byłbym Ci bardzo wdzięczny:)
poproszę:]

Lórin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 18:59   

Senion napisał/a:
Nie czytasz dokładnie moich postow, traktujesz tylko zdania wyrwane z kontekstu.
Czytam bardzo dokłądnie, ale to i tak nic nie daje :P
O o "traktowaniu zdań wyrwanych z kontekstu" pewnie ci chodzi o cytowanie? Cytuję po to, aby było wiadomo, do czego się odnosi moja wypowiedź.
Senion napisał/a:
Gdybyś przeczytał moje posty jeden po drugi wraz z uwzględnieniem erraty, to mogłbyś zrozumieć, co chciałe Ci przekazać.
W jakim sensie "jeden po drugim"? Sugerujesz, że czytam twoje posty wyrywkowo? :mrgreen:
Senion napisał/a:
Odpisz, kiedy Ci się to uda.
:P
Senion napisał/a:
Widać, że nie przeczytałeś WP.
To jest chamskie :]
Senion napisał/a:
Ani moich postw, bo w nim jest bardzo waż ny cytat:
Ten cytat dla mnie niczego nie wyjaśnia. To, że Bombadil jest najstarszy, niczego nie oznacza.
Senion napisał/a:
Nie lubię takiej pewności siebie :] Szczególnie, gdy osoba pewna siebie nie ma racji :mrgreen:

Ohte
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-21, 20:36   

fakt faktem Senion, że Tom był najstarszy i potęgi mu odejmować nie można
ale tak jak wcześniej wspomniał Ignatius gdyby pierścień spoczywał w kurhanach to i tak prędzej czy później zostałby odnaleziony i nie ma co do tego wątpliwości
a Tom sam nie stanąłby w szranki z armią Mordoru, bo jak sam powiedziałeś to nie jego rzecz, on jest ponad

a co do hobbitów, to ja też widzę w twoich postach (tak jak Lórin), że skoro Tom miałby im nie pomóc to oznaczałoby ich śmierć

Odpowiedz do tematu