Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Najlepsze cytaty z filmu i książki "Władca Pierścieni&
Autor Wiadomość
Eruchínvaron 
Gość władcy Niedźwiedzi

Plemię: Dúnadan
Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2011-03-08, 22:58   

Eruanna napisał/a:
Dla mnie najpiękniejszym cytatem z ,, Władcy Pierścienia "jest oto ten cytat:,, Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali,nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę.Kocham tylko to czego bronią miecze , strzały i żołnierze : Kraj ludzi z Numernonu.I chcę żeby go kochano za jego przeszłość , za starożytność , za piękno i za dzisiejszą mądrość".
Faramir

Dokładnie ten cutat jest moim najulubieńszym ale wszystkie przytoczone w pierwszym poście też uwielbiam.

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2011-03-09, 15:02   

Jednym z moich ulubionych cytatów jest, fragment jednej z piosenek Bilba:
"Siedzę przy ogniu i dumam
O dawnych i przyszłych ludach,
I wiem- świat nowy zobaczą,
A mi się to już nie uda...

Lecz cóż wciąż siedzę i myślę
O czasach, które już przeszły...
Słucham znajomych mi kroków,
I głosów słucham zamierzchłych..."

Jakoś to tak idzie, choć nie pamiętam czy to dobrze.

Seonaid
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-18, 18:18   

większość moich ulubionych jest już wymieniona (miedzy innymi za ten tekst, który Eruchínvaron przypomniał Faramir zawsze był jednym z moich ulubionych bohaterów..)
ten o tym, ze śmierć jest tylko ścieżką zawsze pobudzał moja wyobraźnie, co będzie potem...

wrzucę jednak jeszcze jeden z tych filmowych:
"– Wszystko jest tak, jak być nie powinno. Właściwie to nie powinno nas tu nawet byc! Ale jesteśmy...
To jak w wielkich opowieściach, panie Frodo... Te, które miały największe znaczenie, były pełne ciemności i niebezpieczeństw. I czasami nie chciałeś znać zakończenia, bo chciałeś, żeby zakończenie było szczęśliwe. Jak świat mógł wrócić do swojego wcześniejszego biegu, jeśli tyle złego się zdarzyło? Ale tak jak w zakończeniu, to tylko coś, co przemija... Cień, nawet ciemność, musi przeminąć. I nowy dzień nadejdzie... I kiedy słonce zaświeci najjaśniej... To były te opowieści, które zostały z tobą. Które coś znaczyły. Nawet jeśli byleś zbyt mały, żeby zrozumieć, dlaczego... Ale myślę, panie Frodo, ze rozumiem... Wiem teraz... Ludzie z tych opowieści mieli wiele szans, żeby zawrócić, ale tego nie zrobili. Szli dalej... Bo trzymali się czegoś...
– Czego my sie trzymamy, Samie?
– Ze jest troche dobra na tym swiecie, panie Frodo. I to jest warte tego, by o to walczyc!" Trochę na filmie mi si– Wszystko jest tak, jak byc nie powinno. Wlasciwie to nie powinno nas tu nawet byc! Ale jestesmy...
To jak w wielkich opowiesciach, panie Frodo... Te, które mialy najwieksze znaczenie, byly pelne ciemnosci i niebezpieczenstw. I czasami nie chciales znac zakonczenia, bo chciales, zeby zakonczenie bylo szczesliwe. Jak swiat mógl wrócic do swojego wczesniejszego biegu, jesli tyle zlego sie zdarzylo? Ale tak jak w zakonczeniu, to tylko cos, co przemija... Cien, nawet ciemnosc, musi przeminac. I nowy dzien nadejdzie... I kiedy slonce zaswieci najjasniej... To byly te opowiesci, które zostaly z toba. Które cos znaczyly. Nawet jesli byles zbyt maly, zeby zrozumiec, dlaczego... Ale mysle, panie Frodo, ze rozumiem... Wiem teraz... Ludzie z tych opowiesci mieli wiele szans, zeby zawrócic, ale tego nie zrobili. Szli dalej... Bo trzymali sie czegos...
– Czego my sie trzymamy, Samie?
– Ze jest troche dobra na tym swiecie, panie Frodo. I to jest warte tego, by o to walczyc!"
Na filmie trochę ta przemowa się dłużyła..czułam się, jakby specjalnie narzucano taki łzawy (ale i mądry!) tekst widzom..jednak czyż nie jest on prawdziwy dzisiaj i w ogóle historycznie?

ok, i jeszcze jeden ale z Hobbita (jakoś zawsze mnie rozbraja)
"Aby coś znaleźć, trzeba poszukać. Istotnie, zazwyczaj kiedy się szuka, w końcu się coś znajduje, nie zawsze jednak dokładnie to, o co chodziło." :)

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2011-05-15, 19:48   

Mnie ostatnio, gdy tylko rozmyślam nad swoją ,,małą ojczyzną", przypominają się wzruszające słowa Aragorna (to chyba przez ten element drzewny... :grin: ):

Cytat:
Wiem, co chcesz mi powiedzieć, Frodo! Pragniesz wracać do domu. Tak, przyjacielu kochany, każde drzewo najlepiej rośnie w ziemi swoich przodków;

Władca Pierścieni - Powrót Króla, wyd. Muza, Warszawa 2007, tł. Maria Skibniewska, Księga szósta, Rozdział 6 - Wiele pożegnań, str. 314

Aoife Tinúviel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-25, 21:19   

Tych najlepszych jest cała masa, lecz jest jeden (filmowy), wyjątkowy i taki, który zawsze wzbudza u mnie uśmiech, a równocześnie porusza boleśnie jakąś strunę, wypełniając serce żalem i smutkiem.

Chodzi mi o scenę z filmu (Drużyna Pierścienia, wersja rozszerzona), w której drużyna z Frodem na czele wychodzi z Rivendell. I pytanie, które nieśmiało zadaje Powiernik Pierścienia:
- Mordor, Gandalf, is it left or right?

Jedno pytanie, a zawiera tak wiele...

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2011-07-03, 08:55   

Dla wielu wydaje się, że to śmieszna scena, ale ukazuje strach Froda i jego bezradność jak i poświęcenie.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Eruchínvaron 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2011-07-05, 08:38   

A tutaj mój ukochany cytat Faramira, który go najbardziej opisuje i jeden z moich.
Wojna jest nieuchronna, skoro trzeba bronić życia (...); ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość (...) strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze: kraj ludzi z Númenoru

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2011-07-22, 16:34   

Humorystyczny, ale jakże głęboki wycinek wypowiedzi Gimlego skierowany do Legolasa. :grin:

Cytat:
Rób, co chcesz, skoro jesteś szaleńcem, ale przedtem pozwól mi zsiąść z twego konia.

Władca Pierścieni, Dwie Wieże, tł. Maria Skibniewska, wyd. Muza, Warszawa 2007, Księga trzecia, Rozdział 8 - Droga do Isengardu, str. 189

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Plemię: Noldor
Wysłany: 2011-12-08, 17:57   

Więc może kilka moich ulubionych:

Nie pytaj o radę elfów, bo ci odpowiedzą ni to, ni sio

Elfy rzadko udzielają nieopatrznych rad, bo rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła.

Wiele jest na świecie różnych przypadków i często pomoc przychodzi z ręki słabej istoty, gdy Mędrcy zawodzą.

Najtrudniej skończyć tę robotę, której się nie zaczęło.

Podwójnym błogosławieństwem jest pomoc, gdy zjawia się nieoczekiwana.

Nie ma tego złego, co nie mogłoby sie przemienić na jeszcze gorsze, ale miej nadzieje, że nie będzie ci dane zobaczyć najgorszego.

Ten kraj nie jest twój własny - ... - Inne plemię mieszkało tu, nim się zjawili hobbici, inne też będzie tutaj żyło, gdy hobbitów zabraknie. Otacza cię szeroki świat możesz się w nim zamknąć, lecz nie uda ci się na zawsze się od niego odgrodzić

Tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiazek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inna stronę.

Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec.

A jeśli można to jeden z cytatów która zapadły mi w pamięci z "Hobbita":

Wielki to błąd pomijać w rachunkach smoka, póki ten smok żyje, i to w dodatku tuż pod bokiem.

"Kto jeszcze nie widział zmierzchu, niech nie przysięga, że pójdzie w głąb ciemności"

"...believes it is only great power that can hold evil in check, but that is not what I have found. I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay. Small acts of kindness and love."

"He stood upon the bridge alone
and Fire and Shadow both defied;
his staff was broken on the stone,
in Khazad-d?m his wisdom died"

Tar-Ancalimon 
Przyjaciel orłów

Narodziny: 5.10.1986(1)
Wysłany: 2012-06-27, 13:20   

tekstów które mnie rozwaliły jest masa :) oto 2 z nich:

jeden Boromira: Wszyscy jesteśmy zmęczeni, oczywiście wszyscy oprócz naszego siłacza krasnoluda. * Gimli nie odpowiedział, drzemał skulony pod drzewem*

drugi Peregrina: A więc to jest król Rohanu. sympatyczny staruszek, bardzo grzeczny.

( mogą zajść pomyłki bo cytowałem z pamięci ) :nazgul:

Findecáno 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2012-06-28, 13:05   

Wszystkie moje ulubione cytaty zostały wymienione. Poza jednym

Nigdy nie sądziłem że zgine u boku elfa
A może u boku przyjaciela
Taak to już prędzej

rozmowa Legolasa z Gimlim przed Czarną bramą
za pierwszym razem ten fragment poruszył mnie do do łez i tych ze śmiechu i tych ze smutku

Na dodatek mina krasnoluda mnie ,,kładzie'' na ziemie :grin:

Freiszcze
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-29, 18:23   

Film obfitował w kilka zabawnych cytatów, które rzeczywiście mnie rozśmieszyły i WCALE nie mam na myśli "They taking the hobbit's to Isengard" (chyba jedna z pierwszych przeróbek na YT, jaką widziałem :I), ale chyba bardziej mi się wryły w pamięć te z książki, a szczególnie ten jeden, Legolasa.

"Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska nadzieja"

A także ten.

"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."

Był jeszcze jeden, mówiący o tym, że cel nie jest najważniejszy, a sama droga, ale nie przytoczę go.

Co zaś się tyczy filmu, nie wiem czy to można traktować jako cytat, ale jest to muzyczna "aranżacja" cytatu, którą uwielbiam.

http://www.youtube.com/watch?v=llheNFxgRRw

Serce topnieje, dusza odpływa. Przepiękna piosenka, z pięknym tekstem.

anna 
Przyjaciel orłów

Plemię: Hobbit
Wysłany: 2012-11-21, 12:12   

Mi w sercu utkwił fragment gdy Frodo mdlał tuż pod Górą Przeznaczenia i słowa Sama:nie moge ponieśc Pierścienia ale moge poniesć Ciebie!Tak postepują prawdziwi przyjaciele....nieważne że wokół beznadzieja i śmierć ważne że ma kto nam podac ręke w ciemności!

Anneri
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 20:35   

"Daję nadzieję ludziom, sobie nie zostawiam żadnej"

piękne słowa:)

Elin 
Przyjaciel orłów

Narodziny: 26 Narvinyë 2945 (III)
Wysłany: 2013-01-15, 20:48   

Ja za to przytoczę cytat dla mnie najpiękniejszy. I koniecznie w oryginale, po polsku nie brzmi już tak pięknie niestety.

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

From the ashes a fire shall be woken,
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken,
The crownless again shall be king
.

Odpowiedz do tematu