Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co by było gdyby...
Autor Wiadomość
Mastanar
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-17, 13:23   Co by było gdyby...

Na początek chciałbym abyśmy zastanowili się w pewien mało konwencjonalny sposób nad tym czy mamy wolną wole, czy wszystko jest z góry zaplanowane.

Kto spośród Was zastanawiał się co by mogło się zmienić, gdyby jakieś wydarzenie zamiast wtedy kiedy się wydarzyło, stało się np. 10 min później? Zauważmy, że nasze życie nie składa się tylko z decyzji podejmowanych przez nas. My cały naród ludzki podejmujemy decyzje nie wpływające tylko na nasze życie ale i na losy całej cywilizacji. Jesteśmy jednym z trylionów ogniw w tym wielkim łańcuchu życia. I nie chodzi mi tu tylko o osoby żyjące teraz ale i o te co żyły kilka tysięcy lat temu.
Sprawdźmy, co mogłoby się stać, gdyby jedno z ogniw nie narodziło się dokładnie o tym czasie co miało akurat miejsce. Najlepiej nam będzie wziąć pod uwagę jakąś wybitną jednostkę, np. Napoleona Bonaparte. Co by się stało gdyby ten wielki wódz narodził się o np. godzinę później?
Jego życie na pewno by inaczej wyglądało, bo czynniki na to wpływające już nie mogłyby być takie same. Zapewne nie spotkałby tych samych ludzi, a nawet gdyby, to już w innej sytuacji. Mógłby się stać nic nie znaczącym w rewolucji szeregowym zamiast generała i wtedy już na pewno nie był wielkim wodzem. Wtedy Europa nie wyglądałaby tak samo, nie wiadomo czy by Polska odzyskała kiedykolwiek niepodległość. Nasi rodzice wtedy się by na pewno nie spotkali, przez co by i nas nie było.
I pomyśleć, że tylko przez to, że jeden człowiek urodziłby się godzinę później cały świat inaczej by wyglądał. Czyli w takim razie mamy po prostu szczęście, że los się toczy tak jak się toczy i dziękować mu za to, czy może ktoś za nas już zaplanował, że tak się stanie?

Elunaraht
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-17, 19:47   

Co by było gdyby...mówisz....
Przede wszystkim zastanowić się trzeba jaki wpływ na rzeczywistość mamy my obecnie. Nasze porażki, powodzenia... Każdy ma jakąś rolę w kształtowaniu naszego świata tak jak przytoczony tutaj Napoleon ;-)
Dopiero później można by było dyskutować o tym co by się wydarzyło gdyby...
Mastanar napisał/a:
Co by się stało gdyby ten wielki wódz narodził się o np. godzinę później?
Właśnie :) Co? Może nie odegrałby ważnej roli w historii, może spisał by się lepiej... lub ktoś zająłby jego miejsce... znalazło by się miliony różnych wariantów jego historii

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2006-12-30, 16:12   

łojejku, jak ja lubię takie tematy... Gdybać można w końcu w nieskończoność.

Jak już jesteśmy pod koniec XVIII stulecia - a co by było, gdyby podczas wojny w obronie konstytucji Stanisław August Poniatowski pośliznął się na kafelkach w łazience i umarł? Nie nakazałby wstrzymać walk w momencie, kiedy pojawiła się nadzieja na zwycięstwo. Zaborcom spieszyło się w tym samym czasie do Francji, mogliby więc "odpuścić" gdyby zapowiadało się na dłuższą wojnę. Mogłoby nie dojśc do dugiego rozbioru. Polska by ocalała, coprawda bez Gdańska... Co dalej? Może jakieś kolonie i aktywny udział w I wojnie światowej?

Bridh Ffaid
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-22, 20:59   

A jeżeli nasza swoboda polega na nadawaniu życiu jakości? Przecież to, co uważamy za słuszne/godne/opłacalne/konieczne/nieuniknieone (niepotrzebne skreślić) w pewnym sensie jest jedyną drogą, jaką możemy podążyć. Równie dobrze można zadać pytanie, co by było, gdyby Feanor nie był tak ognisty i nie pognał za Morgothem do Śródziemia.

Może zmieniłby jeszcze coś? Może zaćmiłby Silmarile?

Nadanie życiu wartości mimo przeciwieństw losu - to moim zdaniem jedyny pewny punk naszej egzystencji.

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-01-22, 21:26   

Nic..... albo w tych rozmyślaniach kłaniają się H.G Wells, Świat Matrixa - niebieska, czy ...czerwona? - czy nasza rzeczywistość! Każdego dnia budzimy się i myślimy.... co by było ...........gdybyśmy wygrali 6 w Totka, co by było gdybym zaspał , albo poszedł wcześniej na dane spotkanko - choćby z dziewczyną! Tak ....zawsze pozostaje albo, gdyby..... ! Gdybajacy ludzie ponoć żyją szybciej, ale krócej...... Mogę sam podać przykład! Ja! Gdybałem...... i gdybałem ......i .....czy i dlaczego? I znów ......czemu i ..... dochodzi się do zamętu, przepaleniu bezpieczników ( miałem to szczęście ) i...... Jak śpiewał Jim " The End "!!!!! To temat gdybalsko abstrakcyjny ( "gdyby babcia miała wąsy , to by była.......tak ....właśnie kim by była ? Kobietą z wąsami, czy dziadkiem? ) I tak w nieskończonośc! Ale temacik .....niezły! Jak z powieści P.K Dicka!!! Gorąco polecam!!! :mrgreen:
Ps. Czy ktoś potrzebuje tłumacza????????? :mrgreen: :mrgreen: :fiufiu:

Arya Svit'kona
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-03, 15:53   

Jakby to było gdyby mnie nie było?? :mrgreen: Oj źle by było cu Elvi?? Ach te całe gdybanie po prostu gdybam cały czas i przyznam , że czasami takie gdybanie może się okazać kłopotliwe, bo cały czas jest " gdyby, gdyby" a nie ma stąpania po ziemi,.,., RATUNKU!! niech mnie ktoś ściągnie na dół \:D/

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-02-03, 20:44   

Arya...... nie chciej, by Cię ściągano na ziemię w ....tak! Ziemia jest cudna, ale to gdybanie, gdyby nie ono......... to dalej mieszkalibyśmy np. jako bakterie w morzu ( no przesadzam!! ) , albo w jaskiniach pofukując i warcząc.... chociaż pewnie byśmy wygineli jako gatunek! Tak temat strikte abstrakcyjny i można gdybać i ... już kiedyś pisałem, że skąd wiadomo, dlaczego masło to masło, a nie..... goblin? I wydaje mi się, że dzięki temu gdybaniu , powiązanemu z fantazją........ ludzie prą do przodu! Zmieniają "gdybalskie" teorie....... na jeszcze bardziej "gdybalskie" i może w końcu za parę tysięcy lat - jak, jako gatunek nie wyginiemy, albo nie ulegniemy samodestrukcji - to coś z tych "Matrixów " zaowocuje! Fajny temat na połaskotanie mózgu!!! I.... piszcie, bo z gdybania czasami fajne rzeczy wychodzą!!! :mrgreen:

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-03-03, 22:38   

Co do wielu ścieżek i gdybania o tym co by było , gdyby...... to polecam świetny film "Przypadkowa dziewczyna" z Gwyneth Paltrow! ( O "Kapitan Sky i świat jutra" - dla mnie rewelka!! Nie wspomnę!! ) I tu zaczyna się kombinacja!!! ;-)
Niestety film będzie na TVN7 w środę o 20.10, a jak ktoś nie ma to zapraszam do wypożyczalni! Naprawdę warto!!! :brawo:

Orodreth
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-31, 19:41   

A ja polecam świetny film efekt motyla. Naprawdę warto obejrzeć.

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2009-07-31, 19:46   

Mh...Efekt motyla"... a może "Fotografa Elfów"? Wiem, "Przypadkowa dziewczyna", jak "Podwóje życie Weroniki" to trochę trudniejsze filmy, ale... polecam! I Witam nową postać w Rivendellku! :mrgreen:

Orodreth
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-31, 19:53   

"Podwójne życie Weroniki" słyszałem coś o tym filmie i rzeczywiście wydawał mi się ciekawy.

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2009-07-31, 20:05   

Ach... zapomniałbym! Polecam film "Memento"! O człowieku, który by mieć świadomość istnienia i pamiętać co robił "wczoraj", musi tatuować ciało, robić fotki i ...zapraszam na film!
O... zapomniałbym o świetnym obrazie, mało znanym "I uderzył grom", kiedy zwykły motylek...nieźle narozrabiał! :mrgreen:

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2009-08-01, 20:46   

"Memento" nie oglądałem, ale słyszałem też, że bardzo ciekawy film.
"Fotografa elfów" już widziałem ;)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Druga
Narodziny: Yucainen Tatya Nórui 480 (I)
Wysłany: 2009-08-08, 01:27   

Fotografa też widzialęm. moim zdaniem świetny film.

Wiedziałem po obejrzeniu pierwszych pięciu minut... Aż kazałem Elwathi go sciągnąć :]

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2009-08-10, 12:14   

Mh.... Gdyby ( ot takie gdybanie :mrgreen: ) odbył się zjazd w zeszłym roku, to... ale gdyby... A film dla mnie jest rewelacyjny! Począwszy od pierwszej sceny, skończywszy na ostatniej, gdy.... a ci co nie widzieli niech szukają i...polecam!
Świetne sekwencje pojawienia się Elfów, o magicznym "Drzewcu" nie wspomnę! Napiszcie może coś o odczuciach po tym filmie, bo dla mnie jest to jedno z takich egzystencjonalnych dzieł, które w pierwszej chwili są troszkę niezrozumiałe - szczególnie gdy ma się naście lat ;-) ) , ale wciąż wraca się i wraca i .... napiszcie coś!
Podobny klimat- aczkolwiek treść jest zupełnie nie z tej bajki - odkryłem w Donnie Darko - mam muzę... mniam :fiufiu: !
A gdybania jest w obu filmach - mh..... :rety: zapomniałem o Źródle! No "gdyby" coś, zawsze możemy przenieść dyskusję do mojego koncika, albo filmowego!- jak najbardziej na miejscu!!! :tb:

Odpowiedz do tematu