Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kraje północy, Skandynawia..
Autor Wiadomość
dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-08-29, 14:24   

Razek!!!! Zdjęcia śliczne, ale to wydaje mi się nasze polskie morze i Tatry?????? Tatry na pewno!!!! :mrgreen:
A oto moje wybrane foteczki z ........... http://picasaweb.google.p...key=CejyCK4_3oI
Widokówki wrzucę później!!!!

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2007-08-29, 15:55   

Ach, Dziki, zepsułeś mi całą zabawę... Mimo wszystko gratulacje za bystrość :brawo: ...
Doprawdy miałem niezły ubaw gdy zachwycaliście się zdjęciami kraju nad Wisłą będąc przekonaymi, że to Skandynawia...
No ale skąd mieliście wiedzieć...

Ciekawe, że to właśnie o skandynawii powstał pochwalny temat. wydaje się, że o jakimkolwiek innym kraju/krainie powstał by temat to nie byłoby takiego odzewu. Pewnie się ze mną nie zgodzicie ale ja uważam, że po prostu Skandynawia ma lepszą markę, bo wikingowie dobrze się sprzedają w dzisiejszej popkulturze :mad: Ot co.

A tu dla odmiany Słowacja...

rsztę pokasowałem

Post też gruntownie przebudowałem po skasowaniu postów dzikiego (ktokolwiek je skasował - modzi czy też on sam we własnej osobie)
Ostatnio zmieniony przez Razosłav 2007-08-30, 12:00, w całości zmieniany 1 raz  

dziki 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2007-09-16, 21:58   

Tak jak obiecałem...mała przesyłka z............ dla miłośników tej fantastycznej krajobrazowo krainy! http://picasaweb.google.p...key=N_72RdOc998

Elros Telemnar
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-17, 21:23   

Zaiste, piękne krajobrazy Dziki...a widzieliście może zdjecia parków krajobrazowych w USA albo dżungli Amazońskiej....a może w ogóle założymy temat w którym będziemy zamieszczać zjęcia z całeg świata....taką galerię.....co wy na to??

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2008-01-14, 18:32   

Zastanawiałem się, gdzie toto zamieścić a chciałem się pochwalić - http://dagomearcheo.blogspot.com/
Zdecydowałem się, że tutaj, bo moja grupa zajmuje się wczesnośredniowieczna Europą północna - właśnie Polską, Morawami, Rusią i Skandynawią.
Gwoli ścisłości - rekonstruujemy kulturę materialną. Nie interesują nas "odtwarzania" żadnych dawnych obrzędów i podobnych rzeczy.
Długo czekalismy az nasz webmajster skończy naszą stronę, więc na szybko skręcilismy bez jego pomocy stronę w takiej formie a nie innej. Na samym dole jest tez link do naszego forum. Miłego przeglądania.

Aegnor Mezurashii
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-16, 22:16   

Razosłav przepiękne zdjęcia.

Skandynawia zawsze wydawała mi się z zimnymi krajami, gdzie jest bardzo małe zaludnienie.
Oglądając wasze zdjęcia i czytając wasze myśli zmieniłem zdanie na temat tej krainy.
Urocza, tajemnicza i romantyczna [tak mi się wydaję.].

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2008-01-17, 08:24   

Aegnor Mezurashii napisał/a:

Skandynawia zawsze wydawała mi się z zimnymi krajami, gdzie jest bardzo małe zaludnienie.
Oglądając wasze zdjęcia i czytając wasze myśli zmieniłem zdanie na temat tej krainy.
Urocza, tajemnicza i romantyczna [tak mi się wydaję.].
Hy... jedno drugiego nie wyklucza!

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2008-01-17, 09:42   

Oj tam zimy to są takie prawdziwe... czyli ze Śniegiem... nie to co u nas... ale ja tam nie narzekam, bo w zasadzie śniegu nie lubię i zimna, choć czasami się przydaje, ot na trochę podczas świąt ;)

Co do krajów północy ciekaw jestem ile osób z naszego forum interesowało się literaturą tamtych regionów. Literaturą przez duże L, ale także bardzo starą, a mowa tutaj oczywiście o poemacie Beowulf, Kalevala. Kto czytał, co czytał?

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Mistril
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-24, 14:53   

Czytac nie czytałem.
Natomiast znać
Śmierć Baldera jeśli chcecie mogę ją tu zamieścić...
Kraje skandynawskie oprócz krajobrazu mają piękną mitologie, występujące w nich miejsca bądź stworzenia... najsłynniejsza Walhalla, jednak nikt nie wspomina o grupach bogów takich jak, Azowie, Vanirowie, Opowieści o Njord i Skadi, Najszyjniku Brisingów, itp.
To jest dopiero ciekawy dział...

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2008-04-15, 00:19   

Jakbyście znaleźli to nie kupujcie, jakbyście kupili nie czytajcie, jakbyście czytali to nie wierzcie, jakbyście wierzyli to się nie chwalcie.
Szczerze odradzam. Jak to ktoś ładnie podsumował ten numer: "papka dla mas". Znowu uwidacznia się pewna wada focusa i wogóle dzisiejszych dziennikarzy - przedstawianie niesprawdzonych domysłów/hipotez/teorii jako faktów. Szczegółów nie mam siły komentować - wystarczy okładka - tytuły na miarę "Faktu" + pan w plastikowym hełmie a z tyłu groźny "wiking" na tle płomieni - tylko że ze współczesną siekiera ( a na pewno trzonkiem) i tarczą pożyczoną chyba od dziecka.
Chcącym poczytać czegoś o stosunkach wikingach i Słowianach można polecić dziesiątki lepszych pozycji...

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2008-04-15, 07:59   

A tak własciwie to co tam jest? Że wszyscy mamy coś wspólnego z wikingami? Mnie to jakoś specjalnie nie dziwi, bo jednak narody zdążyły przez tyle wieków przemieszać ze sobą i teraz każdy ma we krwi choć trochę z Rzymianina, Wikinga czy (jak u nas przede wszystkim) słowianina...

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2008-04-15, 12:22   

Akurat obecność Normanów w Polsce pierwszych Piastów jest w najlepszym wypadku śladowa. Już słowiańska w Skandynawii jest lepiej udokumentowana :rety:

Senion 
Podróżnik przez Morię

Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2008-04-17, 14:29   

Razosłav napisał/a:
Akurat obecność Normanów w Polsce pierwszych Piastów jest w najlepszym wypadku śladowa. Już słowiańska w Skandynawii jest lepiej udokumentowana :rety:

Coś w tym jest Razosłav.

Spoko, rozumiem, że Wikingowie podbijali Ruś, ale to trochę na wschód od nas jak by nie patrzeć... Na Boga! Już prędzej jestem skłonny uwierzyć w Teorię Najazdu niż ekspansję normańską przed Potopem Szwedzkim-.-
Poza tym rozwalają mnie te pytania na okładce:
- "Czy Chrobry był Normanem?" Słyszałem 2 teorie pochodzenia rodu Piastów i żadna mi tui nie pasuje:
1)Piast był majordomem Popiela i obalił go (biorąc przykład z Karola Młota ^^'). - Więc musiał być Polaninem.
2)Piast był Połabianinem i najechał Popiela i jego Polan, w ten sposób zdobywając władzę.
To chyba nie świadczy o "normanizmie" Chrobrego...
-"Mówiliśmy po szwedzku?" Eee... A czy to nie misjonarze z Konstantynopola ułożyli dla Słowian Głagolicę?
Tak mi się wydaje przynajmniej, ale nie jestem jakoś ekspertem (tak właściwie to w ogóle :P ).

Ivellios napisał/a:
Mnie to jakoś specjalnie nie dziwi, bo jednak narody zdążyły przez tyle wieków przemieszać ze sobą i teraz każdy ma we krwi choć trochę z Rzymianina, Wikinga czy (jak u nas przede wszystkim) słowianina...

No tak, Słowianina szczególnie^^' Się zgodzę :P
Chyba Rzymianom nigdy nie udało się przewędrować za Łabę?
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"
Ostatnio zmieniony przez Senion 2008-04-17, 15:02, w całości zmieniany 1 raz  

Senion 
Podróżnik przez Morię

Narodziny: yucainen minë Sulimë 43 (I)
Wysłany: 2008-04-17, 14:50   

K'woli uzupełnienia, warto poczytać, ale nie brać do serca ;) :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=36473

I jeszcze jeden mądry temat o tym, szczególnie zwróćcie uwagę na wypowiedzi pana ascety :) :

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=23290
"W końcu jeśli dziewczyna chce iść przez życie z inną, która nosi koszule i krawaty, ujeżdża konie i ma twarz jak buldog, który zlizuje ocet z ostu, to przecież wyłącznie jej sprawa." - T. Pratchett, "Niuch"

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2008-04-17, 18:00   

Senion napisał/a:
No tak, Słowianina szczególnie^^' Się zgodzę
Chyba Rzymianom nigdy nie udało się przewędrować za Łabę?

Miałem na mysli, że potomkowie rzymian mogli dotrzeć do Polski po wielu wiekach, tak samo Wikingów po wiekach, więc gdzieś tam bardzo śladowe ilości kriw kazdego z nich miec możemy ;) Nie mówię, że wtedy jeden czy pięciu wikingów przypłynęło do polski i się mnożyło :P

Odpowiedz do tematu