Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Temperament
Autor Wiadomość
Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2010-08-26, 13:04   Temperament

Przez całe życie ludzie wmawiali mi, że jestem cholerykiem. Argumentowali to "cholerycy są nerwowi a ty jesteś nerwowy, więc na pewno choleryk". Z czasem zainteresowałem się wspomnianym czwórpodziałem podstawowych temperamentów i doszedłem do wniosku, że cholerykiem nie jestem na pewno. Może kilka cholerycznych cech i posiadam ale na pewno nie te, które mi przypisywało otoczenie. Dlaczego? Bo to nie choleryk jest najbardziej wybuchowym temperamentem. Temat na swój sposób fascynujący i opowiadać można by długo. A wszelkie opracowania i testy zwykle kończą i zaczynają się od wzmianki, że "typ czysty" w przyrodzie prawie nie występuje 8)
http://pl.wikipedia.org/w...okratesa-Galena

Zachęcam do wykonania prostego testu, który mi przypadł do gustu:
http://www.traugutt.net/l...stionariusz.php

Towarzyski sangwinik
24
Energiczny choleryk
1
Perfekcyjny melancholik
4
Spokojny flegmatyk
11

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2010-08-26, 15:20   

Ale jak to nie choleryk jest najbardziej wybuchowy? Nie mówisz chyba o sangwiniku? :strach:

Towarzyski sangwinik: 4
Energiczny choleryk: 1
Perfekcyjny melancholik: 17
Spokojny flegmatyk: 18

Czyli się jednak nie zmieniłam... ;-)
Też mam tylko jeden choleryczny punkt. :razz:
Znam jedną prawie ,,czystą" choleryczkę. Herszt z niej jest, a impulsywna jak mało kto...

Elenna Linaewen
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-26, 16:15   

Towarzyski sangwinik 15
Energiczny choleryk 6
Perfekcyjny melancholik 11
Spokojny flegmatyk 8
Żeby było zabawniej:
Przykładowe zawody: aktor estradowy <-moje byłe plany
Zawody niewskazane: laborant chemiczny <- moje aktualne studia i "tematycznie związane" plany na życie :D

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2010-08-26, 16:17   

A mi idealnie trafił konserwator zabytków. =) Choć jak to melancholik, coraz słabiej oceniam swoje szansy na dostanie się na ten kierunek...

Thoron 
Po powrocie do Bag End

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2010-08-26, 16:18   

Towarzyski sangwinik: 24 :P
Energiczny choleryk: 8
Perfekcyjny melancholik: 4
Spokojny flegmatyk: 4

Ja zdecydowanie jestem sangwinikiem ;) Chociaż po trochu choleryk na mnie ludzie też wołają ;) Ale kocham jeździć z ludźmi, przebywać z nimi... ;)

I hul bresta i ngylf be aear

Sui silith rimma i nen.

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2010-08-26, 18:57   

Towarzyski sangwinik: 9
Energiczny choleryk: 4
Perfekcyjny melancholik: 21
Spokojny flegmatyk: 6

Cytat:

Perfekcyjny melancholik - Perfekcyjny melancholik to myśliciel, idealista i pesymista. Nastawiony na zadania i analizowanie. Przejawia zdolności artystyczne, jest wyczulony na piękno, muzykalny. Cechuje go duża wrażliwość na potrzeby innych, skłonność do poświęcania się, sumienność. Ostrożnie dobiera przyjaciół, ale jest wobec nich wierny i ofiarny. Raczej woli pozostawać w cieniu, będzie więc unikał publicznych wystąpień i zwracania na siebie uwagi. Jeśli jest obdarzony inteligencją to potrafi łatwo rozwiązywać problemy, znajdować twórcze rozwiązania i tego będzie oczekiwał od swojej pracy. Lubi wykresy, schematy, wykazy i liczby. Z łatwością podporządkowuje się regulaminom, dużą wagę przywiązuje do szczegółów, jest wytrwały i dokładny, uporządkowany zorganizowany, zawsze musi dokończyć to co zaczaj.
Powinien pracować w środowisku nie wymagającym zmiennych form aktywności, szybkich działań, powinna to być praca nie wymagająca częstych kontaktów z ludźmi, publicznych wystąpień, zwracania na siebie uwagi. Przykładowe zawody: ekonomista, księgowy, notariusz, konserwator zabytków, bibliotekarz, archeolog, meteorolog, farmaceuta.
Zawody niewskazane: aktor, akwizytor, manager, handlowiec, prawnik, makler giełdowy, sekretarka.

Nie koniecznie zgodzę się ze wszystkimi zawartymi w opisie stwierdzeniami, jeżeli chodzi o mnie, ale coś jest na rzeczy, bo bardzo wiele się pokrywa z tym jak u mnie to wygląda. Jednak ja np. lubię zmiany, tyle że z trudem mi przychodzą. Gdybym miał częste (np. zawód aktor), to nie byłoby dla mnie problemu. No cóż :)

Razek, na prawdę dobry ten test i świetnie, że go nam pokazałeś :)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2010-08-26, 19:55   

Towarzyski sangwinik: 16
Energiczny choleryk: 18
Perfekcyjny melancholik: 5
Spokojny flegmatyk: 1

Lubię takie testy :)

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2010-08-27, 07:23   

Towarzyski sangwinik 5
Energiczny choleryk 4
Perfekcyjny melancholik 17
Spokojny flegmatyk 14

Hmmm...ciekawe, ciekawe.
Ale i tak wierze bardziej elfom i ludziom jak mnie postrzegają.
:mrgreen:

Maryen 
Członek Drużyny

Narodziny: 5 Lotesse 501 (I)
Wysłany: 2010-08-27, 13:48   

Towarzyski sangwinik 23
Energiczny choleryk 5
Perfekcyjny melancholik 5
Spokojny flegmatyk 7

No i tak wyszło, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Choć w wymienionych zawodach nie ma podanego nauczyciela. Myślę, że to dobry kierunek w moim życiu :) Choć nauczyciel powinien miec raczej porządek w swoich papierach i notatkach, a ja jestem troche roztrzepana.. ale miałam tez takich nauczycieli i chyba ich najbardziej lubiłam. Nie to co tych zamkniętych w twardych rubrykach sztywniaków, bez ksztyny myślenia twórczego - tacy sa najgorsi :razz: :arwen:

*Pogromca Smoka :)
*Beerbuster ;)

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2010-08-27, 18:07   

Sam jestem roztrzepany jak dzika świnia. Ale nie jestem stuprocentowym sangwinikiem - widać, że mam sporą domieszkę cech flegmatyka - głównie tych związanych z ugodowością i spokojnym przyjmowaniem tego co los przyniesie (znaczy się oprócz rzeczy wywołujących gniew) :mrgreen:
Padło pytanie o nerwy. Owszem, sangwinicy bywają bardzo wybuchowi. Przy czym choleryk wpada zwykle w straszną wściekłość i konsekwentnie w niej trwa. Złości się zresztą z innych powodów niż reszta - zwykle, gdy ktoś mu się sprzeciwia, nie docenia jego pracy lub coś pójdzie wyjątkowo nie po jego myśli. Sangwinik w gniewie jest stosunkowo nieszkodliwy, bardziej hałasuje niż działa i chodzi mu raczej o wypalenie swojej złości, co zresztą następuje dosyć szybko. Równie szybko jak wpadnięcie w złość. Często zresztą potem przeprasza, nieraz bardzo wylewnie. Melancholik bywa bardziej rozżalony niż wściekły a jeśli już to nie tak spektakularnie jak reszta. Zaś flegmatyk... no podobno nie sposób go rozzłościć. A jeśli już komuś się uda, to jest takie przysłowie, nawet chyba nie polskie: Strzeż się gniewu cierpliwego człowieka
No to tyle chyba w temacie. :uruk:

Cytat:
Nie koniecznie zgodzę się ze wszystkimi zawartymi w opisie stwierdzeniami, jeżeli chodzi o mnie, ale coś jest na rzeczy
Oczywiście, że nie ze wszystkimi. W końcu na typ melancholijny wskazałeś raptem przy połowie odpowiedzi :gollum:

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2010-08-27, 18:39   

Teraz mogę się z Tobą zgodzić. :smile:

Co do nauczycieli: na pewno lepsi roztrzepani ale kompetentni i twórczy od tych totalnie nieprzytomnych. :razz:
A co do choleryków, miałam raz taką nauczycielkę historii i wos-u, która była absolutnym cholerykiem... Podarła jednemu chłopakowi zeszyt na strzępy kiedy nie potrafił udzielić poprawnej odpowiedzi, rzucała w przeszkadzających czym się dało, nasłuchać się też nieźle o sobie można było. Potem miała poważną rozmowę z dyrektorką i stała się łagodniejsza. Ale i tak jeśli nie było się zdyscyplinowaną ,,zdolną bestią" jak to mawiała, to miało się u niej przechlapane. :fiufiu: Choć jednocześnie była najlepszą nauczycielką historii jaką miałam. Potrafiła opowiadać w ciekawy i często rozbrajający sposób nawet o nudnych rzeczach. ;-) I te jej odwieczne i z lubością cytowane epitety... :mrgreen:

Finrod 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2010-08-27, 21:00   

Towarzyski sangwinik 10
Energiczny choleryk 10
Perfekcyjny melancholik 16
Spokojny flegmatyk 4

Podejmując próby zrozumienia siebie, od dawna podejrzewałem, że mam więcej niż jedno "ja" i ten wynik zdaje się to potwierdzać. Żadna charakterystyka nie wydaje mi się odpowiednia, podobnie z zawodami.

Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2010-08-28, 13:17   

Towarzyski sangwinik 15
Energiczny choleryk 17
Perfekcyjny melancholik 5
Spokojny flegmatyk 3

Kur... wszyscy maja tyle samo punktów, głupia gra!

Maryen 
Członek Drużyny

Narodziny: 5 Lotesse 501 (I)
Wysłany: 2010-08-28, 14:09   

No wiesz w końcu to forum tematyczne, łączące ludzi o podobnych zainteresowaniach.. a zainteresowania czasem wynikają z temperamentu...to by sie w sumie zgadzało :arwen:

*Pogromca Smoka :)
*Beerbuster ;)

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2010-08-28, 15:30   

Nie, po prostu razem zawsze jest i musi wyjść 40 punktów. XD I przede wszystkim to nie jest gra. :razz:

No i wcale nie mamy podobnych temperamentów. =p Popatrz sobie np. na wynik mój a twój, Maryen. Jednakże dużo tu sangwiników... Ze swoim wynikiem czuję się jak kompletny ponurak i odludek... :nazgul: :mrgreen:

Odpowiedz do tematu