Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Ivellios Mirimafëa
2009-11-24, 11:28
[Rycerstwo] Łuki i łucznictwo
Autor Wiadomość
Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 13:23   

Z jakiego łuku panowie i panie strzelacie?,z refleksyjnego a może z bojowego czy sportowego? i jakich strzał używacie liściastych, czy sportowych ?:) używacie czasem kuszy?

Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2009-11-21, 15:18   

nie strzelam , nie lubie chodzić po strzały i nie mam cela

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2010-01-31, 16:57   

Z kuszy? Nigdy! Przecież jest nielegalna! :mrgreen:

I co to są liściaste strzały? Chodzi o kształt grotu czy drewno z którego jest promień?

Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-01, 12:20   

Zakazany owoc najbardziej Smakuje, Razek :mrgreen: , o grot, przypomina liść . :grin:

Derganos
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-02, 21:43   

Strzelałem z prowizorycznego łuku zrobionego z łozy najczęściej w zimie zaopatrzyłem się o trzcine na strzały i strzelałem. Żeby kupić łuk to mnie jeszcze nie stać ;)

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Druga
Narodziny: Yucainen Tatya Nórui 480 (I)
Wysłany: 2012-03-03, 00:53   

czasami łuk mozna dostać juz za 60zł.
z Twojego profilu mozna wyczytac ze jestes juz silmym facetem dlatego postsraj sie by łuk nie byl słabszy niz te... no, 12kg. najlepiej koło 15kg. więcej nie jest Ci na razie potrzebene a i cena tych mocniejszych jest większa. kup sobie prosty łuk z laminatu albo po prostu drewniany. jesli jestes na forum fajnastyki to nie polecam luków sportowych.

Na poczatku wazne jest to zeby strzelac. miec sredni luk, slabe strzały, nawet z karbowanych promieni, bez grotów i z gumowymi lotkami. ale zeby cos robic, cwiczyc. reszta przyjdzie z czasem.

powodzenia!

Derganos
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-03, 12:58   

Strzelać umiem dość dobrze. Tylko nie mam pomysłu jak samemu zrobić dobre strzały z grotem i lotką. Tak wiecie domowym sposobem, najlepiej bez kosztów. Macie jakieś pomysły?

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2012-03-03, 21:13   

Umiesz dobrze strzelać a nie umiesz nawet robić szczał? To jakoś tak jedno do drugiego nie pasuje. Czy to może ja się czepiam?

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Wysłany: 2012-03-03, 21:24   

mam mase pomysłów.

niestety nie mozesz uważać ze dobrze strzelasz jak tak na prawde nie masz łuku. dobrze ze chcesz robić coś sam. ale tak mozna tylko zaczynać.

pamiętaj. jak chcesz coś robić na powazne to bez zainewstowania choć najmniejszych, podstawowych kosztów, nic z tego nie bedzie. jesi nie chcesz wydac 50zł to znaczy ze Ci nie zależy...

strzały. zalezy w co strzelasz. nie potrzebujesz ostrych grotół. nak na prawde nie potrzebujesz zadnych grotów na poczatkek. indianie strzelali strzałami bez grotów polując (na małe zwierzeta, ale jednak) i trenując strzelanie.

znajdz jakis duży worek z materiału, moze byc po ziemniakach czy coś. napchaj tam szmat, słomy, albo piasku i strzelaj w to. do tego nie potrzebujsz grotów.

promienie, czyli te drewienka musisz kupic. dlaczego nie z gałązki? bo kazda strzała bedzie inna. musisz miec przynajmniej 6 strzał o zblizonych parametrach. idziesz do castoramy, czy obi czy coś tam. tam kupujesz kilka promieni sosonowych albo bukowych. mogą byc karbowane. sa tańsze. kosz takiego to jakas złotówka. musisz wybierac te proste. zawsze sa troche krzywe.

ucinasz je do opdowiednich rozmiarów. odpowiednich? musza wystawac jakies 5cm za majdan(rękojeść) łuku przy maksymalnym napięciu.

wycinanie osady... czyli rowka na cięciwe. bierzeszz piłkę i nacinasz na głębokość około 1cm. musi miec taką szerokość nałożona strzała sama sie na niej trzymała. NIE TRZYMAMY STRZAŁY PODCZAS STRZELANIA. trzymamy cięciwe.

mówilem juz ze nie potrzebujesz grotów. wierz mi. na prawde. jak juz bedziesz kiedys mial leprzy sprzet to juz bedzie cie stac i na groty ;) (2,5 za sztukę)
miejsce grotu powinno byc zastrugana na okrągło. całe promienie pozesz posmarowac olejem lnianym pokostem, albo zwyklym olejem by nie wykrzywiały sie od wilgoci.

teraz hit. lotki. oststnio to odkryłem i jestem zafascynowany prostota, taniością, praktycznością i ogólną fajnością tego patentu.
banał ale nikt na to nie wpadł. lotki zrób z tasmy keljącej. takiej brązowej najlepiej. ucinasz cobie dwa kawałki długości 7cm. jeden przyklasz do promienia w odpwiedmim miejscu. drugi przyklejasz kejącą stoną do klejącej strony tego pierwszego. onozyczkami wycnamy odpowiedni kształt i tak powstaje jedna lotka.
mam nadzieje ze jest to jasne. sadze ze ogarniętej osobie wystarczy powiedziec zeby zrobic llotki z tasmy a ona juz wpadnie jak.
ilość od 2 do 4 ale najbardziej polecane sa 3 lotki.

troche sie rozpisałem, Derganos, stawiasz piwo ;)

ps-sorry za literówki i inne ale rozumiecie chyba ze nie che mi sie tego redagowac.

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2012-03-03, 21:30   

Pomysł z taśmą bije pomysł z papierem, ale na tej samej zasadzie, tylko tam trzeba było używać kleju. Taśma mocno upraszcza sprawę, a na upartego wydaje mi się, że między te dwie płaszczyzny taśmy można coś sztywniejszego wstawić (kartkę?), żeby były solidniejsze. Co uważasz, Liadon?

Czy brak grotów nie spowoduje problemów z wyważeniem całości strzały? Jasne, że na początek dobre i to, ale może wystarczyłoby coś innego dać na przód, tańszego, by dociążyć?

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Wysłany: 2012-03-03, 21:45   

piorka są bardzo miękkie. jak miedzy tasme wsadzsz papier to bedzie sie odbijac od majdanu,beda za sztywne, a sztywne nie musza byc wcale. nie strzelałem jeszcze z takich, ale zrobilem sobei takie opierzenie na patyku. jest super ;) (sadze ze fajnie beda sie nadawac na operzenie do larpowych strzał)

nie sadze by ta waga miala takie znaczenie. wazne by wszytkie wazyły podobnie. jak potem kolega zaopatrzy sie w strzały z grotami to bedzie dobierał sopsób stzrelania do nich. nie sadze by przez to mozna bylo nabrac złych nawyków.

jednak jak sie da to dobrze by bylo zamontowac tam jakis "kaputurek" z czegoś mocniejszego.
nie mam takiego patentu w głowie teraz. jak sie ma łuski po nabojach bo byłyby dobre. wazne by byly wszytkie identyuczne. bardziej tu chodzi o to by strzalą wytrzymała na dłużej niz o to by sie wbijała.
mozna tez kupic albo znaleźć w dumu kawałek metalowej rurki. pociąć ją na kawałeczki, nie wiem 3cm? i nasadzić w miejscu grotu. dociąży i wzmocni to moejsce. musi byc oczywiscie dpoasowane do promienia. tam wymyslilem na biegu. nie sprawdzałem ale sadze ze nie bedzie źle ;)

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Wysłany: 2012-03-04, 03:23   

http://allegro.pl/strzaly...2173754205.html

teraz robią juz na prawde tanio. na poczatku gdy strzelałem nie chciałem patrzec na plastiki i inne takie. teraz zmieniam zdanie. wazniejsze w strzelanu z łuku jest samo strzelanie. mam nadzieje ze dobrze zostane zrozumiany.

jak juz potem sie ma kase i w ogóle to mozna sobie kupowac super true strzały. na poczatku jednak powinno sie trzelac, jak najwiecej. Wazne by działało. By było wystarczająco dobre. te nowoczesne lotki, osady i groty dzialają tak samo jak te tradycyjne (z grubsza) i jak sie nie jezdzi na wyjazdy historyczne to nie ma co sie spinac.

Derganos
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-04, 19:54   

O Liadon dziękuję bardzo za pomoc. Oczywiście wiem o czym mówisz i bardzo mi pomogłeś. Robiłem strzały z prostych leszczynowych gałązek i z trzciny. Lotki robiłem z papieru, sklejałem klejem jednak szybko się rwały. Mimo to z początku zawsze leciało ładnie. Teraz sprawę lotek mam już załatwioną.
Najgorszy problem miałem zawsze z grotami, chciałem mieć dość mocne, żeby choć trochę wbiły się w drzewo, i po z deżeniu z nim nie uległy deformacji czyli ogólnie zgięciu. Jednak na takie groty nadal nie mam pomysłu. Mówiłeś że cena 1 grotu to ok. 2,50 ale gdzie go można kupić?
Co do twojego linku, to jednak lubuję strzały te które sam zrobię. Inspirują mnie zwiadowcy, oni nie mieli takich luksusów więc i ja nie chciał bym sobie tego upraszczać.

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Wysłany: 2012-03-05, 03:16   

to po co sie pytasz jak ci sie podoba to co robisz?

ja przeciez ci mówie jak mnasz zaczac swoja przygode z łucznistwem na powaznie a ty wolisz latac z kilkoma krzywymi patykami. twó wybór.

zwiadowcy? jacy? czego? kogo? jesli jacys profesjonalni to sprzet tez nie maja robiony z byle czego. nie wazne jakie to były czasy. op prehistorii do dzis ludzie bardzo sie przykładaja do strzał by mialy odpowiednie parametry.

jak chcesz isc polowac na swinie dzikie to faktycznie tepy grot Ci sie nie przyda.

zwiadowcy... indianie podczas wojny secesyjnej pracowali jako zwiadowcy dla obu armii a oni jak m owiłem do polowan nie uzywali czesto strzał z grotami.

luksusy... strzały wykonane z naturalmnych materiałów z kutymi grotami sa o wiel wiele drozsza.

tak. zdenerwowałem sie. zyj sobie w swoim swiecie...

Derganos
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-05, 16:16   

Liadon dałeś mi profesjonalne doradztwo i chwała ci za to. Napisałem, że wolę strzały które sam zrobię a nie te które podesłałeś w linku. Ale chodziło mi o to, że mam zamiar je robić z promieni jak mówiłeś i lotki też mam zamiar wykonać twoim sposobem. Nie mam zamiaru ich robić swoimi sposobami z jakiś gałązek. Dostałem profesjonalne doradztwo jak te strzały zrobić.
Więc według mnie zdenerwowałeś się niepotrzebnie ponieważ źle mnie zrozumiałeś...

Odpowiedz do tematu