Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Mrozy, śnieg i zima w ogóle w Śródziemiu
Autor Wiadomość
Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2011-02-28, 11:57   

bump :) jak tam z tym tekścikiem? :)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-02-28, 19:34   

Miło, że pytasz;) Doszedłem do wniosku, że zima się 'skończyła'. Myśleliście też już niedawno o wiosennym tekście i ogólnie zaczyna panować nastrój oczekiwania na wiosnę. Więc wydaje mi się, że pomysł został oddalony na następny rok (w dobrym przypadku), albo całkiem zarzucony (w złym przypadku). Chyba żeby próbować do PHN'ka, ale na duży tekst w tym temacie się nie zbiorę... Do PHN'ka myślę raczej o przerobieniu i dostosowaniu tekstu, który przygotowałem przy okazji mojej matury ustnej - "Silmarillion jako synkretyczna mitologia europejska" opisująca wspólne motywy różnych mitologii.

Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-03-01, 22:12   

To do dzieła nad tekstem do PHN-a. I przy okazji... będę miał interes do ciebie w kwestii PHN-a jeszcze, ale to pogadamy jak załatwimy sprawy *Tolków.

Co do zimowego tekstu. Warto go opracować choćby na kolejną zimę. Będzie sobie leżał gotowy i czekał na odpowiednie mrozy. Wszak co roku mamy zimę, a dzieła Tolkiena (prawie) nie ulegają zmianom. :)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Eruchínvaron 
Gość władcy Niedźwiedzi

Plemię: Dúnadan
Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2011-03-03, 21:10   

Ja tam nie byłbym tego taki pewien. Rok temu i bodajrze dwa lata temu był o tak że zima przeszła pod koniec marca ale potem zaatakowała na początku wiosny. To jest tak jak jest napisane na.początku tekstu Daerutha o przedwiośniu, że przedwiośnie nie zawsze oznacza nadejście wiosny ale może oznaczać jeszcze silny atak zimy. Ja osobiście liczę na tą drugą okoliczność bo w tym roku nic sie nie wyjeździłem. Tylko jeden dzień byłem na stoku :-( :sad: :-(

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-03-03, 22:59   

Tak czy owak tekst o zimie po teksie o przedwiośniu byłby nie na miejscu.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-03-04, 15:44   

Wykorzystamy go w kolejnym rok ;) Ale trzeba go napisać tak czy inaczej ;)

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2011-03-07, 16:59   

Dlaczego nie na miejscu? :smile: Z autopsji wiem, że teksty o lecie przyjemniej czyta się w zimie, powieści grozy w przytulnym pokoju, a historyczne - we współczesnym wnętrzu. Działa się wtedy bardziej na wyobraźnię. I można odetchnąć, że ta straszna, zła i niedobra zima już za nami. ;-)

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-03-07, 20:26   

Ale chyba nie o to chodzi w 'blogu', komentowaniu kalendarza, w Wielkanoc nie śpiewamy kolęd, a na Boże Narodzenie nie odprawia się gorzkich żalów...

w lato zima jest nierealna, nierzeczywista - można z niej wtedy zrobić szaloną wizję;jeśli chodzi o powieść grozy się zgodzę; ale powieść historyczną gdybym miał okazję chętnie poczytałbym w miejscu stylizującym się chociaż na czasy o których czytam...

:)

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2011-03-07, 20:49   

Nie, to akurat się odnosiło do artykułu do PHN-a, jeżeli taki miał powstać. :smile:
(I jak to nie śpiewamy kolęd w Wielkanoc? Ja bardzo lubię takie inwersje kalendarzowe! A sezon na Gorzkie Żale, przynajmniej w moim gimnazjum, trwał cały rok! Wystarczyło, by na horyzoncie pojawił się sprawdzian i już wszyscy zgodnie zawodzili... :razz: )

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-03-09, 22:20   

Do PHNka chyba nie nada się bo za mało materiału jest --- a może raczej --- nie mam pomysłu na coś dłuższego.

Odpowiedz do tematu