Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Matura
Autor Wiadomość
Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2011-02-09, 20:18   Matura

Nie wiem czy ten dział się nadaje na ten temat, no ale jeśli nie ten, to który. Mam dość nietypową sprawę do was wszystkich, którym nie obcy jest świat Tolkiena.
Wracając do tematu... W tym roku piszę maturę (ehhh...) i co do ustanej z języka polskiego wybrałem temat: "Motyw dobra i zła. Omów funkcjonowanie tego motywu na wybranych przykładach twórczości Tolkiena".
Jakoś ta moja praca idzie, ale pomyślałem, że może co poniektórzy mogli by się ze mną podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat.
Swój temat opieram ma Władcy Pierścieni, Silmarillionie i Aiglosach (nr 5 i 11) i paru tam jeszcze mniej ważnych artykułach. Zamierzam tą prace przedstawić w formie jakby "kalendarza" podzielonego na tych "złych" i "dobrych", a także na biografii Tolkiena. Co do złych to zamierzałem wykorzystać postać Melkora, Saurona, orków i może Golluma, z tym, że on nie był "przeżarty złem". Co do dobrych to rzecz jasna Gandalf, Aragorn być możę Valarowie i Sam. Zastanawiałem się nad Frodem, aczkolwiek jakoś do mnie nie przemawia on jako osoba do końca stojąca po dobrej stronie.
Stąd też przyszło mi dziś do głowy, żeby napisać tego posta w nadziei, że jako co poniektórzy bardziej doświadczeni mogli by mi pomóc :gandalf: .

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Plemię: Noldor
Wysłany: 2011-02-10, 00:00   

Frodo faktycznie jest bardziej złożony, jednak na pewno należy do strony dobra;) (na przeciwnym biegunie można by ustawić Golluma - zły z pewnymi przebłyskami).

Ale jeszcze jeśli chodzi o formę (i treść). Niepokoi mnie, że chcesz to zrobić w formie kalendarza... Wygląda to na formę streszczenia... Chyba, że się mylę (lub nie zrozumiałem). Mam nadzieję, że nie planujesz jedynie opowiedzieć jak źli byli poszczególni Nieprzyjaciele i jak dobrzy byli, ci przez nich gnębieni. Czyli zdać sprawozdanie z dokonań jednych i drugich. Chodzi raczej o motywy...

Jeśli pytasz to oczywiście dostaniesz w odpowiedzi upodobania korespondenta;)

Więc mnie interesuje samo przedstawianie dobra i zła u Tolkiena. (1) Kreślenie kontrastu i linii frontu pomiędzy tymi dwoma 'postawami'. (2) Silny udział kalokagatii (piękny i dobry) i 'antykalokagatii' (zły i brzydki) [wręcz nie przypominam sobie odstępstwa od tej zasady - no ok, Sauron namawiający Celebrimbora do wykucia pierścieni był piękny, ale nawet tu odczuwa się, że Sauron był jedynie w przebraniu (oczywiście takim na jakie Maia było stać)] - z tych wynika ktoś by powiedział tendencyjność twórczości Profesora, ale tendencyjność to coś więcej - poza tym taki świat jest piękniejszy (przynajmniej w moich oczach). (3) Potęga jaką dysponuje zło i delikatność/słabość istot dobrych... inaczej, pozorna beznadziejność trwania w postawie dobrego, która wydaje się grozić nieuchronną przegraną. (4) Funkcja Gandalfa jako Opaczności (tu trochę przesadzam, ale nie tak dużo - Gandalf ma być wsparciem, a nie zwycięzcą).

No tyle na razie przychodzi mi do głowy, proponuję jeszcze esej 'O baśniach' Tolkiena wziąć w obroty. Rzuca on sporo światła na Tokienowe rozumienie baśni :tb:

Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended.

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-02-10, 07:07   

Esej już mam przeczytany xD. A co do tej formy kalendarza o faktycznie źle mnie zrozumiałeś. Bardziej chodziło mi o przygotowanie w nim konkretnych motywów czy też jakichś konkretnych przykładów. Nawet nie myślałem o streszczeniu xD. Chodziło mi bardziej żeby mieć coś, jakiś rekwizyt, z którym mógłbym zagłębiać się dalej w swej wypowiedzi. A bardziej niż postacie to chce przedstawić motywy jakimi się kierowali, ich zachowania, sposób bycia oraz postrzegania dobra i zła, wolnej woli i... No na razie tyle sobie przypominam, ale jeszcze trochę tego było. No może jeszcze symbolika zarówno postaci jak i innych "rzeczy".

Olórin 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-02-10, 10:47   

Nie może być prezentacja PowerPoint? Ale oczywiście nie będę ograniczał Twojej wyobraźni;) Bo ja osobiście nie widzę jak bym miał przyjąć taką kompozycję, ale oczywiście tylko ja. Twoja w tym głowa, aby to przygotować i ma szansę być czymś nietypowym i zaskakującym komisję.

Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended.

Asnarak 
Zdobywca Serca Góry

Wysłany: 2011-02-10, 12:15   

Mnie tak zastanawia czysto wyrysowana przez was granica , dobra i zła.
A jeśli padną pytania takie jak , Jak oceniasz zachowanie Noldorów w stosunku do Telerich?
Jak oceniasz zachowanie się Rohirimów w stosunku do wossów czy dunlandyczków?
Ja osobiście starał się zamazać tą jasną i oczywistą granice i uczepił bym się cech walczących grup.
To na prawdę ciekawe i dość nowatorskie, zamiast następnego rzepa na ogonie Aragorna, Gandalfa i kogo tam jeszcze wybrałeś.

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2011-02-10, 15:21   

Takie pytania raczej nie padną, bo z reguły tego typu wiedzy egzaminatorzy maturalni zwyczajnie nie posiadają.

Mimo to także dostrzegam problem określenia dobra i zła we Władcy Pierścieni (Tolkiena w ogóle). Na pewno omawiając taką tematykę trzeba zacząć od jasnego określenia jak definiujesz dobro i zło u Tolkiena, jak je rozumiesz. W ten sposób jesteś w stanie pokazać, że będziesz tylko przy takich założeniach przedstawiać kolejne postacie. Filozofowie od tysięcy lat zastanawiają się nad istnieniem i tym czym jest na prawdę dobro. Koncepcji nie brakuje, dlatego musisz wybrać jedną i ją wykorzystać :)

Warto zauważyć, że jednak Frodo i Gollum są postaciami... pomiędzy. Trudno powiedzieć, że są źli lub dobrzy, ale sądząc po twoim poście, wnioskuję, że mimo wszystko wyznaczysz granicę, która odetnie ich po jednej ze stron. Innymi słowy coś w rodzaju zasady wyłączonego środka: dobry albo zły (choć na pewno w różnym stopniu), ale nic pomiędzy.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-02-10, 17:42   

Hmm... ciężko jest przekazać moją wizję tej pracy... No ale się postaram tak jak mogę.
Zamierzam zacząć od samej postaci Tolkiena i jego fenomenu. Później mam zamiar przejść do definicji dobra i zła jako pojęć czysto literackich. Później z kolei chcę przedstawić złożoność obu pojęć. A co do postaci to nie będę się na nich całkowicie skupiać, raczej chcę ich podać jako przykład. I nie wiem czy to widać ale postaci jakie wymieniam są zestawione na podstawie, hmm czy ja wiem jak to powiedzieć... jakby stopniowania. Od złych przez pośrednich aż do dobrych. Przy czym chciałbym zaznaczyć, że nie każde zło jest w całości złe, przy czym dobro tak samo. Ciężko je odróżnić w zależności od punktu widzenia danej jednostki, niejednokrotnie łączą się ze sobą lub też są tym samym postrzeganym różnie na przestrzeni wieków.
To tak mniej więcej, cały czas jest wszystko w toku i może się zmienić.

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2011-02-10, 17:46   

Można też zastanowić się nad postacią Sarumana.

Przybywa on na Śródziemie jako postać "dobra", a po długim okresie pod wpływem konkretnych sytuacji przechodzi na złą stronę mocy. Można poruszyć mat etdlaczego tak się dzieje...

"Kto jeszcze nie widział zmierzchu, niech nie przysięga, że pójdzie w głąb ciemności"

"...believes it is only great power that can hold evil in check, but that is not what I have found. I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay. Small acts of kindness and love."

"He stood upon the bridge alone
and Fire and Shadow both defied;
his staff was broken on the stone,
in Khazad-d?m his wisdom died"

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-04-10, 19:50   

Za dwa dni trzeba już oddawać konspekty więc pomyślałem sobie czy nie mógł by ktoś obiektywnie ocenić mojego i dostrzec czy przypadkiem nie ma jakichś błędów xD

Motyw dobra i zła. Omów funkcjonowanie tego motywu na wybranych utworach J.R.R. Tolkiena.

I. Literatura podmiotu:

1. J.R.R. Tolkien, Silmarillion, Warszawa 2000.
2. J.R.R. Tolkien, Drużyna Pierścienia [w:] Władca Pierścieni, Warszawa 2005.
3. J.R.R. Tolkien, Dwie Wieże [w:] Władca Pierścieni, Warszawa 2005.
4. J.R.R. Tolkien, Powrót Króla [w:] Władca Pierścieni, Warszawa 2005.

II. Literatura przedmiotu:

1. K. Chmiel, Dobro w dziełach Tolkiena,„Aiglos”, nr 5, Katowice 2005, .
2. M. Leśniewski, „Ósanwe-kenta”, czyli rozważania nad naturą dobra i zła w późnym Tolkienowskim legendarium, „Aiglos”, nr 11, Katowice 2009.
3. A. Szurek, Sprawiedliwość i prawo w świecie tolkienowskiego legendarium, http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/art.html
4. T. Kosiek, Ł. Skrzypek, Słownik motwów literackich, "Greg", Kraków 2005
5. M. Coren, Tolkien, Człowiek, którey stworzył Władcę Pierścieni, Poznań 2005

III. Ramowy plan wypowiedzi.

1. Określenie problemu:
Walka dobra ze złem u Tolkiena odbywa się na wielu płaszczyznach i jest wielomotywowa.

2. Kolejność prezentowanych treści:
Pytanie retpryyczne o ptanie dobra i zła
Przybliżenie sylwetki autora
Wspomnienie Melkora jako pioniera zła i buntownika przeciw Eru
"Ósanwe-kenta" jako odpowiedz autora na istotę zła
Dobro jako litość i współczucie:
a) Przykłady bohaterów "Władcy Pierścieni"
Wybór dobra jako sposób na doskonalenie się
a) Wewnętrzna walka bohaterów
konsekwencje wyboru
Podsumowanie motywu w oparciu o myśli autora

3. Wnioski:
Zło jest zawsze dobrowolnym wyborem
Istota dobra to istota wolna
Zło można odkupić, ale nie można go odczynić
Dobro udoskonala się samo
Najgorsze jest zło, które wyrasta z dobrego korzenia
Nie można Złem zniszczyć Zła
Każdy ma szansę na rehabilitację i powrót do Eru
Zło na pozór jest silniejsze oraz atrakcyjniejsze niż Dobro i usiłuje je zagłuszyć, lecz nigdy patrząc z perspektywy czasu nie wygrywa
Iluvatara od początku był świadom istnienia zła
Tylko dobro może uleczyć rany zadane przez zło
Podpis

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-04-10, 20:35   

Jeżeli wklejałeś z dokumentu przejrzyj raz jeszcze, bo masz literówki.

Generalnie wygląda ciekawie. Oczywiście tamat w sumie dość standardowy jak na tematy maturalne, ale trzeba przyznać, że ładnie wygląda opracowanie. Dobrze, że sięgnąłeś po taką a nie inną literaturę przedmiotu. Dla mnie (ale patrzę pobieżnie) wygląda ok.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-04-10, 20:48   

Jakbyś chciał to mogę po maturze zdanej już zapodać całą pracę na forum albo część. Byłby z tego niezły artykuł xD

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-04-10, 20:55   

Napisz z tego tekst. Jak będzie dłuższy (a to całkiem realne), to może nawet do PHN-a :) W zasadzie miałem ci to zaproponować, ale nie wyszło w poście powyżej, a teraz sam rzuciłeś :) Chętnie coś takiego zobaczę :) Wygląda bardzo poważnie :)

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-11, 15:31   

Krótko pisząc masz szczęście Daeruth z takim tematem.
Co mnie jedno zastanawia, to to czy Dzieła Tolkiena, które masz w literaturze podmiotu obowiązują w kanonie lektur szkolnych?

Jak ja pisałam prace maturalną to też chciałam coś z Tolkienem a moja pani od polaka powiedziała, że mamy pisać pracę tylko i wyłącznie na podstawie lektur szkolnych, więc wybrałam sobie kobietę demoniczna :D

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-04-11, 20:44   

Hmmm to chyba od szkoły zależy. Ja mogłem używać WP (a w lekturach też tego nie ma nadal). W zasadzie tematy są teraz tak konstruowane, by można było pisać na czym się chce. Fakt, że lepiej jest postrzegana klasyka, ale akurat WP czy Silma raczej jest trochę znane polonistom i nie ma problemów.

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-04-12, 05:46   

No różnie z tym bywa. Hobbit już dla przykładu jest lekturą. A czy tematy zależą od pracy tego już nie wiem. Ja wysyłałem swój temat do CKE w marcu 2 klas dlatego go mam, bo nie wiem czy normalnie byłby wśród tematów.

Odpowiedz do tematu