Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sny...
Autor Wiadomość
Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 07:31   Sny...

Ponieważ jest to Wieża Filozofów zamieszczam temat tutaj, bo warto pogdybać nad tym tematem.

Wiele osób mówi mi, że nic im się nie śniło, ale jak to możliwe, skoro ja co noc odbywam wędrówki do różnych miejsc z wieloma ludźmi.
Czasami śnia się jakies głupoty a czasami przychodzą tak piękne sny, że achh....

Jak myslicie co ma wpływ na to co nam się śni?

Czy wierzycie w sny?

Proszę o wypowiedzi.

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2011-05-17, 09:13   

Aarien napisał/a:
Wiele osób mówi mi, że nic im się nie śniło, ale jak to możliwe, skoro ja co noc odbywam wędrówki do różnych miejsc z wieloma ludźmi.

Śniło im się ale tego nie pamiętają. To, czy zapamiętasz sen zależy od ilości wykonanych ruchów gałkami ocznymi. Nie jestem pewna (dawno o tym czytałam) ale by zapamiętać sen trzeba ich ponad 60 w jednej fazie REM.

Aarien napisał/a:
Jak myslicie co ma wpływ na to co nam się śni?

Podświadomość, pragnienia, marzenia, lęki, przeżycia dnia poprzedniego....

Aarien napisał/a:
Czy wierzycie w sny?

Trudno powiedzieć...

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Nandor
Wysłany: 2011-05-17, 10:35   

Hmm ale wierzymy w dokładnie co związanego ze snem? To, że naprawdę śnimy, doświadczamy w nich czegoś niezwykłego, a może znajdujemy się w alternatywnym świecie, tudzież światach xD? Możesz sprecyzować?
Zgodzę się z Vendeą co do wpływów na sny i mógłbym jeszcze dodać iż czasami zdarza nam się dostrzec przyszłość, no ale to już chyba delikatne odbiegnięcie od tematu, chyba...
Niektórzy wierzą w to, że to co się śni jest prawdą, może nie z tego czasu i świata, ale jednak, a jeszcze inni, że podczas snu znajdują się jakby "poza ciałem". Jest jeszcze wiele innych teorii, tudzież zagadnie związanych ze snem.
Jedną z nich, wg mnie najfajniejszą i co najlepsze naukowo potwierdzoną, jest zjawisko LD, czyli "świadomego snu". Mimo, że śnimy, jesteśmy w pełni świadomi tego co się dzieję. Możemy więc manipulować snem, robić to na co mamy akurat ochotę. Wszystko czego pragniemy, wszelkie marzenia dziecięce mogą się spełnić. Choć taki poziom nie jest łatwo osiągnąć, potrzeba na to lat pracy. A poza tym jest to bardzo męczące.

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 11:12   

Chodzi mi o to m.in. czy prawdą jest to iż sny przepowiadają przyszłość?

Daeruth napisał/a:
zjawisko LD, czyli "świadomego snu". Mimo, że śnimy, jesteśmy w pełni świadomi tego co się dzieję. Możemy więc manipulować snem, robić to na co mamy akurat ochotę. Wszystko czego pragniemy, wszelkie marzenia dziecięce mogą się spełnić. Choć taki poziom nie jest łatwo osiągnąć, potrzeba na to lat pracy. A poza tym jest to bardzo męczące.

Zjawisko LD nigdy z takim czymś się nie spotkałam. Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego "świadomego snu" jak mam to rozumiec, że sama moge kontrolowac nad co mi się śni i co chcę aby mi się przyśniło?

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-05-17, 16:20   

Dokładnie tak. Dzięki wyćwiczeniu swego umysłu jesteś w stanie go kontrolować nawet podczas snu. Dokładnie wiesz, że śnisz i możesz się obudzić kiedy zechcesz. Hmm LD jest jakby snem na jawie. Bo niby śnimy. ale jednak zachowujemy przytomność umysłu. Rzecz jasna nie słyszymy tego co się wokół nas dzieje, ale nadal jesteśmy przytomni. Jeśli chcemy możemy zabawić się w kreatorów i stworzyć własny świat, jak na jawie w wyobraźni.
Jednakże tego rodzaju "zabiegi" przeprowadzane na dłuższą metę są strasznie męczące. Nie odpoczywamy podczas snu, nie regenerujemy sił, gdyż mózg nadal pracuje. Może się zdarzyć też tak, że z czasem tracimy zdolność odróżniania fikcji od rzeczywistości. Świetnym przykładem LD jest film "Incepcja". Choć rzecz jasna jak to film zostało wszystko nieco spaczone, ale ogólnie chodzi o to samo xD.
A co do tego czy sny przepowiadają przyszłość...
No cóż temat rzeka. Zależy od tego w co wierzysz. Udowodnić się tego nie da. Ile ludzi tyle poglądów na tą sprawę. Jednak żeby się w niego zagłębić, że tak powiem trzeba się otworzyć na to co jest nie do końca normalne. I rzecz jasna trza zachować dystans, bo wszystko co związane z tym temat, a właściwie zjawiskiem "Prekognicji", to tylko spekulacje. Jak ktoś jest sceptykiem to nic go nie przekona i nie ma sensu prowadzić tych rozmów. Jeśli zaś jesteś Aarien tak ciekawa to możemy pogadać o tym lecz może w innym temacie, bo to będzie odbiegać od samych snów, choć nie wątpliwie będzie z nimi związane. Dodam na wstępie, że wszystko co bym ewentualnie pisał pochodziło z mioch przemyśleń i kilkuletniej, że tak powiem "pasji" tą tematyką.
No ale jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało xD, postaram się odpowiedzieć jak najlepiej tudzież odesłać Cię do bardziej wiarygodnych źródeł :mrgreen:

Finrod 
Jeździec Na baryłce

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Wysłany: 2011-05-17, 16:22   

Ja słyszałem o LD. Chyba nawet na wikipedii o tym czytałem;P Powiem, że nie jest to coś, co wygląda bezpiecznie...

Raczej wydaje się, że treść snów należy wiązać z tym, czego już doświadczyliśmy - nie z przyszłością... Oczywiście można często jakoś powiązać tajemniczy, w gruncie rzeczy wieloznaczny, sen z czymś, co wydarzyło się potem.

Przypominam sobie parę dziwnych historii związanych ze snami... Nie chodzi jednak raczej o przyszłość. Pewnego dnia mojej koleżance wydarzyło się coś złego. Przed tym dniem przez około miesiąc w ogóle jej nie widywałem i niewiele o niej myślałem. Jednak w nocy po tym dniu przyśniła mi się. A następnego dnia wieczorem opowiedziała mi, że coś się stało (wcześniej o tym nie wiedziałem, żeby nie było niejasności) i nie mogła zasnąć ostatniej nocy. Oczywiście przypomniałem sobie od razu o śnie. No i to jest trochę tajemnicze...

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 17:58   

Sterowanie własnym snem to może faktycznie źle się skończyć, ale perspektywa kusząca jak dla mnie bo bym chciała aby wiele rzeczy mi się przyśniło a tak nie jest.

Może to zabrzmi dość głupio ale są czasami takie poranki, że budzę się i pierwsze co robię to siadam do kompa i sprawdzam w senniku znaczenie danego snu. Wierzcie lub nie ale po pewnym czasie większość z tych snów mi się spełnia, i to mnie czasami przeraża :(

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 18:21   

Hmm... Nie wiem czy to odbieganie od tematów, ale często jak sie męczę z jakimś problemem przed komputerem to jak zaczynam spać robię to tak jakby na nowo, ale problem zostaje rozwiązany. Tylko cały problem w tym, że jak się budzę to nie pamiętam/cudowny sposób jest nie do osiągnięcia ;)

A co do LD to podobny stan można osiągnąć jeśli rano się uważa zaraz przed obudzeniem :P

Jeśli sny uznamy za przetworzone wspomnienia, a życie mimo wszystko jest powtarzalna to ma prawo się spełniać ;)

A co do przyszłości i snów to bynajmniej z mojej percepcji czasami wydaje mi się, że widzę ze snów jakieś pół sekundy i kojarze z pół sekundy jakiegoś snu, ale raczej przypominam się kiedy to się dzieje, a sen może śnić się wczoraj, albo kilka miesięcy temu, albo i rok...

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 18:32   

legomir napisał/a:
Hmm... Nie wiem czy to odbieganie od tematów, ale często jak sie męczę z jakimś problemem przed komputerem to jak zaczynam spać robię to tak jakby na nowo, ale problem zostaje rozwiązany. Tylko cały problem w tym, że jak się budzę to nie pamiętam/cudowny sposób jest nie do osiągnięcia ;)

Możesz jaśniej, bo trochę zakręcone to jak słoik na zimę :P

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-17, 18:40   

Postaram się:
Robię coś
Mam problem
Nie mogę go rozwiązać
Potem jakoś tak się zdarza, że idę spać :P
Śni mi sie, że to robię, od początku zwykle
Gdy dochodzę do problemu to go rozwiązuje
Gdy sie budzę to, albo to zapominam albo nie jest to idealne rozwiązanie w rzeczywistości możliwe

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-05-17, 19:41   

Aarien dość prostym tłumaczeniem na to iż twoje sny niejako przepowiadają przyszłość lub też się sprawdzają jest fakt iż zaglądasz do tych senników. W ten sposób możesz łączyć zdarzenia, które nie mają ze sobą na pozór nic wspólnego. Tak działa nasza podświadomość. Innym wytłumaczeniem jest to iż zaglądając do słowników możesz powodować pewne zdarzenia w przyszłości i tłumaczyć je w ten, a nie inny sposób.
Tak mógłby powiedzieć sceptyk xD.
Ja sądzę, że podczas snów jesteśmy otwarci na hmm powiedzmy przepływ energii czy być może pewnych informacji.
Spotkałem się też z dość ciekawą tezą. A mianowicie zakładając, że istnieją równoległe światy, wymiary czy też czasoprzestrzenie, czasami dochodzi do tego iż przeplatają się ze sobą. Czasami może się zdarzać iż ludzie odbierają te zderzenia podczas snów (i nie tylko!) i potrafią dostrzec pewne obrazy, czy też wydarzenia, które gdzieś się dzieją (działy), a w naszej czasoprzestrzeni dopiero nadejdą.
Uważam, że ta teoria jest godna uwagi, gdyż naukowcy już nieraz zastanawiali się i próbowali dowieść istnienia alternatywnych światów.

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 07:10   

Cały fiks polega na tym, że budząc sie nie znam znaczenia snu. Zagladam do sennika i czytam wyjaśnienie i ten sen nie sprawdzi sie juz zaraz dnia nastepnego tylko czasami bywa tak, że to sie sprawdzi za dzień, miesiąc itp.

A czy sny ostrzegają? Odpowiem - tak!
Przykład z zycia wzięty: poznałam fajnego chłopaka, serce troszkę mocniej drgnęlo i umowilismy się na spotkanie. w noc poprzedzająca spotkanie miałam bardzo zły sen, ale nie bede juz go opisywac bo był by na pół strony :P
Okazało się, że znaczenie snu było iz przezyję rozczarowanie w miłości i takie tam pitu pitu juz dokładnie nie pamietam znaczenia. Tak czy owak na spotkaniu z chłopakiem okazało sie, ze męda ma dziewczyne a ze mna sie umawiał. No i niestety przezyłam rozczarowanie miłosne, także słowa się sprawdziły...

Takich przykładów jest mnogo. Nie opowiadam tego rodzicom bo Oni i tak w to nie wierzą, ja kiedys też nie wierzyłam, ale zmieniłam zdanie...

Daeruth 
Jeździec Na baryłce

Wysłany: 2011-05-18, 08:20   

A czy ja pisałem, że sen się sprawdzi zaraz po tym jak zajrzysz do sennika xD? Oczywiście, że nie. Wiedza i informacje, które nabywamy, mogą się przydać dopiero za miesiąc, rok, albo nigdy. Nie musisz pamiętać snu. Ważne jest to, że twoja podświadomość go pamięta. I w konkretnym momencie możesz sobie go przypomnieć, czy też skojarzyć z czymś innym. Mając już określoną wiedzę nabytą z sennika czy też innych źródeł, możesz ją w danym momencie wykorzystać. Tłumaczyć sobie pewne fakty czy zdarzenia w ten, a nie inny sposób. Można założyć, iż bez tej wiedzy, nie byłabyś w stanie tego skojarzyć, ba może nawet byś nie dostrzegła żadnych podobieństw. Podświadomość działa w zaskakujący sposób 8) 8) .
Hmm wypowiadam się jak sceptyk, choć tak naprawdę wierzę w takie rzeczy...

Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 16:17   

Odpowiedz na pytanie zadane przez Aarien jest dyskusyjne. Sny czasem się sprawdzają, ale to też zależy od naszej wiary w nie. Pod pewnym względem mogą też być ostrzeżeniem. Słyszałam teorie, że sny to wspomnienia z poprzednich naszych wcieleń oraz że śniąc łączymy się z ze swoim sobowtórem w alternatywnym świecie. Mnie się zdarzyło, że podczas snu mój mózg pracował na pełnych obrotach tzn. słyszałam swoje myśli przez sen. Spotkałam się ze zjawiskiem śnienia na jawie tylko kilka razy udało mi się go doświadczyć nie było to miłe, i budziłam się potem wykończona. Słyszałam, że jeżeli śni nam się, że uprawiamy seks to jest on odzwierciedleniem naszych pragnień.

Elros Telemnar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 17:00   

LD jest rzeczywiście bardzo niebezpieczne. Ktoś kto nie praktykował wiele lat nie powinien się w to bawić. Było wiele przypadków kiedy dusza nie wracała do ciała po "zabawie". Sam spotkałem się z tym osobiście (moi rodzice interesują się ezoteryzmem i innymi tego typu sprawami) i mógłbym powiedzieć, że sami robimy to czasem nieświadomie, np kiedy widzimy obrazy ziemi z góry jakbyśmy lecieli. Tak to przynajmniej jest tłumaczone przez ekspertów ;) Co do spełniania się snów to moja mama miewa często właśnie sny, które się spełniają i sprawdziło się w 100% przypadków. :grin:

Odpowiedz do tematu