Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Najpotężniejszy szczep
Autor Wiadomość
Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2011-12-15, 20:00   Najpotężniejszy szczep

Ostatnio przypomniałem sobie te niezwykłe spory, do jakich dochodziło między Szczepami Starego Bractwa Rivendell. I to mi przyniosło na myśl temat, który może wam się spodobać i... mocno podgrzać temperaturę :)

Który szczep elfów był waszym zdaniem najwspanialszy: Noldorowie, Vanyarowie, Sindarowie, Teleri, Laiquendi? Jak uważacie? Dlaczego akurat te plemiona? I koniecznie... dlaczego wybrane przez was plemię bardziej zasługuje na to miano, niż pozostałe? Konkrety! :)

To.. czas, start!

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Aarien
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 18:04   

To może ja zacznę, chociaż i tak zapewne zaraz mnie zjecie :)

Uważam, że Noldorowie są najwspanialszym szczepem elfów Śródziemia.
Dlaczego? Proszę bardzo, wystarczy spojrzeć na same drzewo genealogiczne a kogo tam zobaczymy? Biała Pani, Galadriela :galadriel: i Celeborn, Gil-Galad, Elrond, Arwena :arwen: :)

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-12-16, 20:26   

Hmm... problem niestety Gil-Galada jest taki, że on już średnio Noldorski jest... jak i Elrond czy Arwena.

Ale pomijając to... największe dzieła wyszły z rąk Noldorów. Zacznijmy z grubej rury od wspaniałych Silmarilli, przez pismo runiczne po liczny oręż, który był im tak przydatny do zwalczania nieprzyjaciół.

Też uważam, że Noldorowie i zawsze będę :balrog:

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 21:32   

Hmmm... Trzeci głos do Noldorów co do osobistości to czemu nie napisałaś Feanora? Poza tym za charakter i nieustępliwość oraz za to, że hmm... właściwie nie są czarno-biali w tym co robią...

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-12-16, 21:38   

W zasadzie żaden szczep nie był czarno-biały. To typowe dla świata Tolkiena.

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 21:44   

Vanyarowie? Poza tym chodziło mi o coś jak bratobójcza walka o Alqualonde...

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2011-12-16, 21:45   

O Vanyarach praktycznie nic nie wiemy. Chyba, że ktoś więcej kojarzy z HoME.

Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 22:06   

Noldorowie ze względu na charakter ich , to że kochali wiedzę i to co osiągnęli oraz ich rodowód i historię... :mrgreen:

Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 22:20   

Ive ja nie mogę konkretnie kocham ich za wszystko... A nie chce mi się wymieniać bo tego jest sporo... Ale chcesz to masz przede wszystkim postać Feanora i sillmarille , i Finwe który jest mi nie wiem dlaczego bliski mojemu sercu... Za Palantiry...

Eruanna
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-17, 13:12   

Oj złe napisałam nie unoś się tak. Zaraz poprawię... Ive ja nie mogę konkretnie Kocham ich za wszystko... A nie chce mi się wymieniać, bo tego jest sporo... Ale chcesz to masz przede wszystkim postać Feanora i sillmarille, i za Palantiry. Poza tym Finwe jest bliski mojemu sercu i nie wiem, dlaczego… Masz...

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2011-12-17, 22:30   

Cytat:
Który szczep elfów był waszym zdaniem najwspanialszy: Noldorowie, Vanyarowie, Sindarowie, Teleri, Laiquendi?

Materiał pomocniczy. ^^

Dla Noldora i Vanyara w tym świetle i na tak postawione pytanie odpowiedź będzie prosta.
Lindarowie natomiast już nie mają tak łatwo. Są podzieleni na Falmarich (ci, którzy poszli do Amanu), Sindarów i Nandorów, a z tych wydzielili się jeszcze Laiquendi. Tak więc gdzie się podziali ci ,, jedynie" Teleri? :razz:

Sytuacja dosyć kłopotliwa dla mnie, bo skoro powiem, że najbardziej ukochałam Sindarów, zabrzmi to tak, jakbym odrzucała tym wyborem Telerich, choć to absurd, bo przecież Sindarowie należą do Telerich. A skoro nie odrzucam Telerich, to znaczy, że na równi kocham również Nandorów i Laiquendich, więc właściwie co za różnica, że powiedziałam, że ,,Elfy Szare"? :hmmm:

Krótko mówiąc, z pytania powinni zniknąć albo Teleri, albo Sindarowie i Laiquendi. :tb:

Liadon 
Włócznią Ugodzony

Plemię: Nandor
Ulubiona Era: Druga
Narodziny: Yucainen Tatya Nórui 480 (I)
Wysłany: 2011-12-23, 16:09   

Ivellios Mirimafëa napisał/a:
W zasadzie żaden szczep nie był czarno-biały. To typowe dla świata Tolkiena.

Tak troche moze poza tematem.
Typowe dla swiata Tolkiena wląsnie jest to ze widzimy wyraźną granicę miedzy dobrem a złem, Wszystko jest wiadomo. Jęsli ktoś robi coś źle to przedstawione to nam zostaje jako złe. A to ze jedna osoba/szczep robi dobre i złe rzeczy to inna sprawa.

Ta sytuacja gdzie gdzie miedzy dobrem a zlem mamy wyraźną róznice jest wlasnie typowa dla Tolkiena.
na przyklad Sapkowski napisał wiedzmina w dokladnie odwrotny sposo. Geralt wciągle musi dokonywac wyborow. Tam nie wiadomo co jest tak na prawe dobre. Jak ktoś zna to wie ;)

legomir
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-09, 20:52   

Znalazłem cytat, który dobrze wyraża o co chodziło mi z Noldorami:
Cytat:
"W nim[Feanorze] bowiem dostrzegała znienawidzoną grozę budzącą ciemność, nie zauważywszy jej wszakże tego samego Cienia zalegającego nad myślami wszystkich Noldorów, jej samej nie wyłączając"

"Niedokończone Opowieści" - Historia Garadieli i Celeborna, i Amrtoha, Władcy Lorien

Tar-Ancalimon 
Przyjaciel orłów

Plemię: Dúnadan
Narodziny: 5.10.1986(1)
Wysłany: 2012-04-02, 09:32   

Noldorowie oczywiście . (jak już Eruanna napisała) kochali wiedzę .

Fingolfin 
Pogromca pająków

Wysłany: 2013-04-12, 14:51   

Noldorowie pragnęli wiedzy i za to ich uwielbiam gdyby nie oni Śródziemie byłoby w epoce kamienia łupanego, to oni wszystko wynaleźli i wymyślili(przynajmniej większość).

Odpowiedz do tematu