Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kaligrafia
Autor Wiadomość
Calamrun
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-27, 13:21   Kaligrafia

Witam wszystkich :)
Chcialem obudzić temat Kaligrafi.
Czy ktoś zajmuje się tą dziedziną sztuki?
Może jakieś pomocne rady od osób bardziej wprawionych w tych klockach?:)
Może by stworzyć Dom który zajmowal by się milością do pióra i tego co z pod niego wychodzi?

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Plemię: Sindar
Wysłany: 2012-12-27, 13:28   Re: Kaligrafia

Calamrun napisał/a:
Może by stworzyć Dom który zajmował by się miłością do pióra i tego co z pod niego wychodzi?

Jest Dom Złotych Piór, który zajmuję się miłością do pióra, ale jak zamknięty.

Mimo wszystko warto tu pisać swoje uwagi i rady dot. kaligrafii.

Na początek trochę suchej teorii: http://tengwar.art.pl/tengwar/kaligrafia.php

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2012-12-27, 19:24   

Jest już stworzony Dom, który skupia osoby posługujące się tym kunsztem. I nie jest to Dom Złotych Piór lecz Dom Rzemieślników.

Dostęp do Domów Rivendell posiadają tylko i wyłącznie członkowie Bractwa. Więcej na ten temat można przeczytać na naszej stronie: http://www.bractwo-rivendell.pl/domy/

"Kto jeszcze nie widział zmierzchu, niech nie przysięga, że pójdzie w głąb ciemności"

"...believes it is only great power that can hold evil in check, but that is not what I have found. I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay. Small acts of kindness and love."

"He stood upon the bridge alone
and Fire and Shadow both defied;
his staff was broken on the stone,
in Khazad-d?m his wisdom died"

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2012-12-27, 19:50   

Konklawe Nanive stwierdziło, że to bardziej Dom Rysowników, jeżeli już mamy w szczegóły wchodzić. Ale nie jest to miejsce na tego typu sprawy ;)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Wysłany: 2012-12-27, 22:15   

O rety! Przepraszam, że wprowadziłam zamęt. Już wyjaśniam.
W planach DZP też była kaligrafia a że przez jakiś czas nie byłam na bieżąco to nie wiem który Dom zajmuje się kaligrafią.
Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.

Erufaeleth 
Gość władcy Niedźwiedzi

Plemię: Dúnadan
Wysłany: 2012-12-29, 18:43   

Ja od jakiegoś czasu zajmuję się kaligrafią, w alfabecie łacińskim i tengwar. Ale na rady ode mnie raczej nie liczcie, bo dopiero stawiam pierwsze kroki.

Ecthelion 
Podróżnik bez chustki

Narodziny: 25 III 3019 (III Era)
Wysłany: 2013-01-04, 01:27   

Nie jest to tengwar co prawda, ale wiersz autorstwa Mistrza, z tych mniej znanych (wersja w sindarinie zapisana alfabetem łacińskim po lewej, po prawej tłumaczenie autorstwa Adaneth): http://ecthelion44.devian...elion-346547115
I jeszcze na dokładkę Pieśń o Earendilu w wersji oryginalnej (bez trzech ostatnich strof, nie zmieściły się niestety): http://ecthelion44.devian...endil-346549948
now for wrath, now for ruin, and a red nightfall."
Ostatnio zmieniony przez Ecthelion 2013-01-04, 17:14, w całości zmieniany 1 raz  

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2013-01-04, 19:37   

Zbiorcze zdjęcie mojego amatorskiego kaligraficznego przyborowiska. ;-)
Od razu mówię, że tengwar to błogosławieństwo jeżeli chodzi o piękne pisanie. Bardzo ułatwia pracę, nie to co te nasze łacińskie zawijasy...

Zaczynając od góry:
Kaligrafia. Sztuka pisania - Milu?e Pokorná. Sympatyczna i wiele wyjaśniająca publikacja opatrzona sporą ilością fotografii i przykładów, co zdecydowanie ułatwia pierwszą przygodę z tą sztuką.
Kilka przykładów kolorowych tuszów niezmywalnych, obsadki wraz ze stalówkami i stalówki luzem. Do tego bardzo cieniutki pędzelek (do korekty w razie katastrofy). I jakaś chusteczka czy coś takiego chłonnego na nieszczęścia związane z zbyt wielką ilością tuszu by się zdała.

Początkowy zestaw tego typu (dajmy na to pięć stalówek, obsadka, tusz) da się kupić zamykając się w dwudziestu złotych. Co prawda w wypadku stalówek nie będzie to w żadnym wypadku przednia jakość, ale na początek wystarczy. Sama jestem właśnie na tym poziomie. :grin: Wersje jeszcze bardziej ekonomiczne: zaostrzony płaski patyczek i tusz, bądź też zwykły flamaster o płaskiej końcówce.

Do tego załatwiamy sobie jeszcze jakiś solidniejszy papier, bo jak będzie złej jakości lub zbyt cienki, to czeka nas droga przez mękę, dziury, ,,rozlewające" się litery i prześwity na drugiej stronie. Robimy sobie odpowiednie do szerokości stalówki linie ołówkiem pamiętając o marginesach i staramy się trzymać stalówkę ciągle pod takim samym kątem.

To by było na tyle z absolutnych podstaw. Lepiej zajrzyjcie jednak do jakiejś mądrej książki. Przykłady inspirują. ;)

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2013-02-27, 18:01   

http://www.joemonster.org.../Pismo_gotyckie niezłe ;)

Erufaeleth 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2013-02-28, 17:42   

Co do pisma gotyckiego - http://www.calligraphy-sk...c-alphabet.html tu jest niezły tutorial.

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2013-02-28, 20:54   

Jestem pod wrażeniem tego filmiku. Jakbym zobaczył tylko gotową pracę pomyślałbym, że to jest wydruk. Nie spodziewałem się, że można tak proste linie robić. oO

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2013-03-01, 15:51   

Wzór między innymi tego pisma zawarty jest w książce, którą polecałam powyżej. :grin:
Zakochałam się w piórze, którym jest to wyczyniane. Żadnego spływającego niespodziewanie tuszu, brak potrzeby maczania tego ciągle w barwniku... Na szczęście nie byłam jedyną ciekawską, a autor chętnie dzieli się informacjami. Pióro kreślarskie Pilot Parallel PEN. Na allegro do kupienia za pięćdziesiąt kilka złotych. Tylko szkoda, że chcąc mieć kilka grubości linii trzeba kupować oddzielne pióra. Jednak... Ach, muszę kiedyś takie zdobyć! I zapas nabojów, oczywiście. ;-)

Erufaeleth 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2013-03-01, 20:30   

Ja tam jakoś wolę klimat i maczanie w atramencie na każdy raz. Chociaż fakt, że to nie ułatwia pracy.

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2013-03-01, 22:12   

Je też wolę zabawę z atramentem. Mam dwa szklane pióra, trzy klasyczne pierzaste i dwa uchwyty do stalówek (których też mam krocie) i naprawdę uwielbiam zanurzać je w tych szklanych buteleczkach z różnokolorowym atramentem... :-({|=

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu