Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki w Tengwarze
Autor Wiadomość
Elistyar 
Przyjaciel orłów

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 4.1.294(I)
Wysłany: 2013-01-07, 21:46   

Będzie to jedynie z pożytkiem dla całości :)

Odnośnie ewentualnej zwłoki w odpowiedziach z mojej strony...
Nie denerwujcie się lub niepokojcie jeśli nie odpowiadam od razu. Niestety pracuję w dwóch instytucjach i np. dzisiaj musiałem o 17 wyjechać na zajęcia, które prowadzę w Koszęcinie od 18 do 21.

Bardzo doceniam wasz zapał do pracy. Dzięki temu mamy już praktycznie pierwszą księgę w całości a i niewiele zostaje, żeby cały 1 tom skończyć.
Mam nadzieję, że uda mi się reagować na tyle szybko, żebyście nie denerwowali się zwłoką. :)

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2013-01-07, 21:51   

Nie przesadzajmy. Myślę, że deadline typu: koniec stycznia i tak brzmi super! :)

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-01-08, 15:31   

Na to wygląda. Ale, się nie przejmuj, bo zawsze potem będzie można uruchomić konwersję np. hobbita, Silmarillionu czy innych opowieści. :)

Anneri
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 20:27   

Można się jeszcze zgłosić do pomocy :) ?

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-01-16, 00:03   

Oczywiście. Jest jeszcze sporo do zrobienia.
Zapraszam do kontaktu tak jak nieco wcześniej było powiedziane. :)

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-01-21, 22:32   

Dobra, pora na krótki raport na temat dotychczasowych prac.

Przede wszystkim dziękuję wszystkim za włożoną pracę. Każdy pracuje ile może i świetnie, dzięki temu idziemy do przodu.

Do zamknięcia pierwszego i drugiego tomu brakuje mi pojedynczych kawałków a z całością jesteśmy już praktycznie w połowie trzeciego tomu.

Jak tylko dostanę brakujące fragmenty będę mógł pierwsze dwa tomy poskładać w całości. Księga trzecia już jest gotowa.

Mam też wiadomość innego rodzaju. Znajoma artystka plastyk wiele wiele lat temu jako pracę magisterską robiła ilustracje do Tolkiena. Jutro muszę z nią porozmawiać i jeśli się zgodzi to dorzucę takie conieco do naszego "wydania".

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-01-21, 23:29   

Hoho....

A ja zalegam z dwoma rozdziałami, tak?

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-01-22, 15:26   

Szczerze odpowiadając to tak, ale luz. I tak całości nie złożę zanim nie skończymy wszystkich rozdziałów. A że do końca jeszcze kilka zostało więc to niewielka różnica.

Nie popędzam, macie ważniejsze sprawy na głowie, sesję, koniec semestru.... tengwar poczeka, nic się mu nie stanie. :)

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-01-28, 11:34   

Jak wam idzie robota?

Jeżeli macie sprawy własne to rozumiem i luz, nie naciskam.

Ale jeśli byście dysponowali odrobiną wolnego czasu, to miałbym ogromną prośbę, żeby mi dosłać brakujące fragmenty do piątku rano. Oczywiście jeśli to możliwe.

W weekend planuję jechać do Tychów i będę się mógł spotkać z osobą, o której wam wspominałem, a która nie tylko da nam grafiki do wstawienia do naszego wydania, ale i przez wiele wiele lat składała tekst w paru wydawnictwach na śląsku i mogłaby nam pomóc to wydać w malutkim nakładzie dla nas. Chciałbym w miarę możliwości pokazać jej rezultat naszych prac.

Dałoby tak radę?

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2013-01-28, 18:47   

Ode mnie jeszcze dziś dostaniesz dodatek :)

"Kto jeszcze nie widział zmierzchu, niech nie przysięga, że pójdzie w głąb ciemności"

"...believes it is only great power that can hold evil in check, but that is not what I have found. I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay. Small acts of kindness and love."

"He stood upon the bridge alone
and Fire and Shadow both defied;
his staff was broken on the stone,
in Khazad-d?m his wisdom died"

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-01-30, 13:56   

Kolejna uwaga ode mnie. Musiałem z wstępu usunąć przypisy przed przetworzeniem, bo one się nie kopiują z worda w żaden sposób. Natomiast nadal by zostały w tekście jako numerki i utrudniały potem czytanie.

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-02-02, 23:31   

UWAGA UWAGA!
Ogłaszam uroczyście. Dzięki waszemu wysiłkowi Władca Pierścieni jest przekonwertowany.
Na razie dodaję drobiazgi typu mapki czy inne takie.
Pierwszy tom mam już zamknięty. Dołożyć można okładkę (przód/tył. Iveliosie, może konkurs dla Domu Rysowników?) plus ewentualne ilustracje (tego dowiem się jutro może).

Ponieważ jestem leniem, nie chce mi się już dzisiaj składać pozostałych tomów, ale może jutro lub w ciągu najbliższych dni się z tym uporam.

Tylko tak... jest to wersja beta. W zasadzie drukować jej nie będę.
Trzeba zrobić jeszcze gruntowną korektę a z tym będzie trudno. Do tego trzeba paru osób, które przeczytają uważnie całość (!) zakreślając następujące elementy:
- błędnie przekonwertowane polskie słowa, na ogół przypadkowe błędy lub wyjątki w wymowie (lub słowa gdzie np. th czytamy jako zwykłe t).
- wszystkie słowa i imiona z j. angielskiego.
- wszystkie słowa i zdania w sindarinie.

Szczególnie dużo problemów występuje w dodatkach. Te mam z innego tłumaczenia a tam już zapisywano niepolskie znaki np. ë, é z czym konwerter radził sobie tak, że je totalnie ignorował. Przez co np. Fëanor jest przekonwertowany na Fanora, éomer na Omera itp.
Ja się dodatkami spróbuję jeszcze zająć później, ale pomoc też by się przydała.

Dopiero jak całość zostanie sprawdzona i poprawiona będę myślał o wydaniu w malutkim nakładzie np. 20 sztuk. Na razie zostają pdfy.

Z powodu bardzo dużej ilości słów z języków elfów występujących powszechnie w Silmarillionie na razie projekt konwersji tegoż odkładam na lepsze czasy. Natomiast Hobbit nie powinien sprawiać problemu i jak już poskładam LOTRa i poprawię dodatki (i uzupełnię o drzewa genealogiczne (i może zrobię mapki z opisami tengwarem a nie normalnie po polsku)) to szybko się go konwertnie.

Jeszcze jedna dosyć ważna sprawa. Ponieważ sprawa praw autorskich w tym przypadku jest bardzo delikatna i może nam narobić trochę problemów (zwłaszcza, że w stopce jednak umieściłem adres strony bractwa (Ivelios, usunę jeśli wolisz)) to jeżeli ktoś dostanie ode mnie ten plik, to nie może go kopiować dla kogokolwiek. Jeżeli inne osoby będą chciały to dostać to macie odsyłać bezpośrednio do Iveliosa i do mnie. Jak chcecie komuś pokazać to ok, ale kopiować nie wolno.
Przykro mi, że takie ograniczenie muszę narzucić, ale sami wiecie jak takie rzeczy potrafią się rozejść w internecie a wtedy może się na to natknąć ktoś z wydawnictwa lub od Tolkiena i problem gotowy.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-02-03, 09:35   

Pamiętam, jak podobne sprawy rozwiązali na Hobbitonie z Narn e-dant Gondolin. PDF był udostępniony tylko wąskiemu gronu znajomych (dozwolony użytek prywatny?), tylko przez wiadomości prywatne i tylko na prośbę. Sam PDF był zabezpieczony dodatkowo hasłem na wypadek, gdyby jednak wyciekł, bo wtedy takowe zna tylko osoba, która je otrzymała. Więc takowy PDF z hasłem zawsze będzie nieco lepszym rozwiązaniem. Samą pracę zostawimy tylko w gronie Bractwa + ew. osób spoza, które pomogły. Podobnie robili Parmadili swego czasu, tłumacząc niektóre tomy HoME na polski i udostępniając sobie w ramach sekcji klubowej.

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-02-03, 13:18   

Dobrze, to tak zrobimy.

Elistyar 
Przyjaciel orłów

Wysłany: 2013-02-15, 19:53   

Uwaga, uwaga. Ogłaszam, że skończyłem.

...
no prawie.
Tom pierwszy - gotowy.
Tom drugi - gotowy z dorzuconym bonusem Vilienowym.
Tom trzeci - w zasadzie gotowy, tylko może być jeszcze bardziej gotowy więc na razie wersja alfa. Bo brakuje tablic genealogicznych. Ale to chcę niedługo zrobić.

Iveliosie, poproszę o pomoc, bo nie wiem jak zabezpieczyć dokument przed otwarciem bez hasła. Hasło już mamy, ale tu nie będziemy pisać.

Odpowiedz do tematu