Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Straszliwa matura!
Autor Wiadomość
Meliel 
Po powrocie do Bag End

Plemię: Sindar
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2013-10-21, 15:58   Straszliwa matura!

Moje kochane elfy!
Taki oto jest mój temat na maturkę ustną:
" Motywy średniowieczne jako inspiracja dla twórczości J. R. R. Tolkiena. Odwołaj się do wybranych tekstów tego autora. "

Miał być związek Tolkiena z mitami itd ale p.......e siły wyższe zmieniły mi temacik...
Do czego mam się odnieść, gdzie znajdę dokładne i rzetelne info na temat średniowiecza? Co mam z tym zrobić?
Mój polonista specjalnie mi nie pomógł, rzekł: "Przeczytaj sobie WP i Silmarillion." , pff... geniusz!

Wielce liczą na Waszą pomoc jako, że znacie Tolkiena dokładnie a ja jestem nieco ciemną masą i nie zagłębiałam się w takie oto tematy...

Towarzysze, POMOŻECIE?!

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2013-10-21, 16:30   

Podesłać ci mogę moją mgr ;) Tam jest sporo o nawiązaniach do Eddy Starszej, Młodszej i Beowulfa. Dalej będziesz miała mity, bo w końcu to literatura średniowieczna i są w niej główne motywy.

A tak na szybko:
- motyw zdrady
- motyw złego losu
- motyw poświęcenia
- motyw odkupienia win
... mogę mnożyć bez końca, bo określenie "motyw" jest tak bezdenne, jak dziury Morii.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2013-10-21, 16:59   

Ojej, ojej, straszne rzeczy. :mrgreen:
Kochana, wszystko się ułoży w zgrabną całość. Weź spokojnie sobie pooddychaj, pomyśl dobrze o sobie, a potem spokojnie podejdź do pracy. Na chwilę obecną poleciłabym załatwienie trzech spraw:

A. Na podstawie solidnego słownika terminów literackich zdefiniuj, co to w ogóle jest motyw.

B.Wyizoluj sobie kilka postaci, spraw, które łączą Śródziemie ze średniowieczem już na pierwszy rzut oka, a które by Cię interesowały. Różnie miecze, damy, walki, rycerze, miłości dworskie, mędrcy, bestie, śmierci, bardowie i tym podobne. Zobacz, jakie motywy się w związku z nimi pojawiają, czy do czegoś mądrego na ten temat odsyłają słowniki motywów literackich (często odwołują się też właśnie do Tolkiena).

C. Czytaj, co sam Tolkien miał do powiedzenia o średniowieczu w swojej twórczości. O stosunku do legend o królu Arturze na przykład. Ja co prawda wiele literatury tego typu nie czytałam, ale może Ive albo ktoś lepiej doradzi, gdzie szukać takich wypowiedzi. Mogę poradzić jedynie przewertowanie pod tym kątem ,,Tolkien. Mit i łaska" Paolo Gulisano.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-10-21, 18:10   

Świetne źródło inspiracji Tolkiena to "Od Valinoru do Mordoru" Szyjewskiemu. Porusza praktycznie wszystkie najważniejsze aspekty inspiracji i nawiązań w dziełach tolkienowskich. Na bazie tej książki napisałem połowę pracy licencjackiej ;) No może 1/3.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Tinwelin Niestell 
Bezpieczny w Lothlorien

Ulubiona Era: Trzecia
Wysłany: 2013-10-21, 18:10   

Ja bym była ostrożna z tym podrzucaniem pracy dyplomowej. Może i tematy są powiązane, no ale matura nie jest dyplomówką. Jeśli już Meliel wybierz sobie z jego pracy pewne fragmenty, możesz nawet je zacytować i wrzucuć pracę Ivego do bibliografi. Bo jak by nie patrzeć jest to już praca zatwierdzona więc może posłużyć Ci jako jakaś publikacja ;) Skorzystaj z etapów podesłanych od Nan - opracuj sobie konkretny temat rozpisz go i tylko tego się trzymaj. Nie bierz do pracy maturalnej za dużo, bo będzie dużo pisania a i tak całej tematyki nie jesteś w stanie ogarnąć - chcąc czy nie tego po prostu się nie da (nie opłaca). Jeśli już będziesz miała wybrany motoyw <najlepiej jakieś dwa> na pewno będzie Ci łatwiej to ogarnąć. I zapewne w dalszych działaniach pomożemy :)

"Kto jeszcze nie widział zmierzchu, niech nie przysięga, że pójdzie w głąb ciemności"

"...believes it is only great power that can hold evil in check, but that is not what I have found. I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay. Small acts of kindness and love."

"He stood upon the bridge alone
and Fire and Shadow both defied;
his staff was broken on the stone,
in Khazad-d?m his wisdom died"

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-10-21, 19:16   

Cytować Mistrza, bezcenne ;)

Raczej chodziło mi o to, że tam znajdzie w formie skondensowanej najważniejsze rzeczy z Szyjewskiego. No i będzie dobrą inspiracją. Cytować mnie można, nie obrażę się ;) Wersja poprawiona jest planowana na okolice połowy stycznia (dopiero wtedy mogę kulturalnie opublikować legalnie pracę ;) )

Razosłav 
Głos na Wielkiej Radzie

Wysłany: 2013-10-22, 07:01   

Właściwie Natanei napisała dosyć. Motywów średniowiecznych jest dosyć nawet jak wziąć te najbardziej oczywiste -masz smoki, królów na tronie, rycerzy, walki na miecze, woje zbroj i podboje czyli bitwy i oblężenia w śedniowiecznym stylu, miasta warowne, osadników wdzierających się w las, zamki, brak prochu strzelniczego, czy cokolwiek z ówczesnego poziomu technologii... dopasuj parę przykładów do każdego z tych zagadnień i masz wypowiedź na pół godziny. A ile trwa ustna matura? Kwadrans?

NIE PRZEJMUJ SIĘ TAK TĄ USTNĄ MATURĄ. TO TYLKO PARĘ MINUT PRZED KOMISJĄ, KTÓRA NA DODATEK JEST DO CIEBIE POZYTYWNIE NASTAWIONA. JEŻELI WYBIERASZ SIE NA STUDIA TO W ŻYCIU CZEKAJĄ CIĘ JESZCZE DZIESIĄTKI TAKICH WYSTĄPIEŃ

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2013-10-22, 09:50   

Jeszcze nieopublikowany, a już będziesz cytowany. :grin:

Dodam jeszcze tyle: twój temat został pewnie zmieniony, bo to trochę za dużo dla biednych polonistów. :mrgreen: Te mity wykraczają już właściwie poza program. Średniowiecze jest natomiast takim dosyć pewnym gruntem, po którym łatwiej się poruszać. Dlatego będzie mile widziane, byś powiedziała (albo przynajmniej wiedziała coś więcej) na temat chansons de geste i tam takich związanych z utworami średniowiecznymi pojęć. Przeczytaj sobie uważnie poświęcone średniowieczu rozdziały w podręczniku, może tam też coś Cię natchnie. Nie staraj się wykraczać za bardzo poza podstawy. Wśród komisji nie będzie raczej żadnego tolkienisty.

Ku pokrzepieniu serca - ja również nienawidzę takich wystąpień. Powtarzałam to już tysiąc razy, ale co szkodzi napisać jeszcze raz: byłam tak zestresowana, że podczas pytań komisji się wręcz popłakałam i nie odpowiedziałam. Rozmowa mimo wszystko była bardzo miła. Oni doskonale wiedzą, że nie każdy jest urodzonym mówcą i że różnie można reagować ze względu na zdenerwowanie. Wystarczyło, że przygotowałam dobrze prezentację - mimo wszystko dostałam setkę razem z zapewnieniami komisji, że wróżą mi karierę naukową. I jak widać, nie uciekłam przed tą polonistyką. XD A tu, jak już zauważył Razosłav, prawie każdy egzamin jest ustny.

Pamiętaj - masz tyle czasu i taką drużynę, że to po prostu nie może wyjść źle! ;-)

P.S. Czemu tyle osób czyta ,,Natanei"?... :hmmm:

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Wysłany: 2013-10-22, 17:57   

Dzięki wielkie moje kochane słoneczka:)
Wasze wsparcie jest bezcenne :arwen:

To w takim razie biorę się do roboty!

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Wysłany: 2013-11-05, 21:32   

Czy "Od Valinoru do Mordoru" można dostać tylko w formie ebooka?

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2013-11-06, 23:53   

Możesz próbować upolować na allegro książkowo, ale raz że będzie droga, dwa że bardzo rzadko się pojawia.

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Wysłany: 2013-12-20, 21:38   

Nosz kur...cze, właśnie miałam trochę czasu żeby zrobić zakup tej pierdzielonej książki a ona już za 25zeta...

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Wysłany: 2013-12-22, 12:41   

W Empiku jest trochę tańsza, za 20 zł, jeżeli to coś pomoże.
http://www.empik.com/od-v...,ebooki-i-mp3-p

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Wysłany: 2013-12-22, 13:44   

Dziękuję^^

Odpowiedz do tematu