Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Obrączki ślubne z grawerem Quenja, Sindarin pomysły
Autor Wiadomość
Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-23, 10:21   Obrączki ślubne z grawerem Quenja, Sindarin pomysły

Witam wszystkich forumowiczów elfów, ludzi, hobbitów, a nawet orki i gobliny.
Pozwoliłem sobie założyć nowy temat (podobnego nie udało mi się znaleźć)w związku ze zbliżającym się wielkim wydarzeniem jakim jest ślub z wybranką mego serca.

Jako iż oboje jesteśmy wielkimi fanami twórczości Tolkiena postanowiliśmy zrobić sobie obrączki na wzór jedynego pierścienia. Obrączki mają być tytanowe z zewnętrznym grawerem w języku Sindarin, Quenja sentencja jaka ma sie tam znaleźć jeszcze nie jest rozstrzygnięta dlatego zakładam ten wątek aby zachęcić forumowiczów do przedstawienia swoich pomysłów propozycji.

Tekst nie może być zbyt długi wiadomo miejsce ograniczone Uśmiech

Możecie się również wypowiedzieć co do waszego nastawienia do tego typu obrączek. Spotkałem się już z opiniami, że niektórzy za żadne skarby nie założyli by rekonstrukcji TEGO pierścienia. Uśmiech

Niedługo wrzucę swoje propozycję, które prosiłbym o przetłumaczenie, niestety jeśli chodzi o lingwistykę jestem totalna noga i z trudem posługuje się polskim i angielskim i chyle czoła przed każdym kto choć w części ogarną tak złożone języki które stworzył Tolkien chwała wam, chylę czoła, dzięki

Fingolfin 
Pogromca pająków

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Wysłany: 2014-01-23, 12:28   

Fajny pomysł tylko dlaczego jedyny pierścień? a nie np. pierscienie elfów?

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Plemię: Sindar
Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2014-01-23, 19:31   

Pierścienie elfów?!
To mają być OBRĄCZKI!
Mnie pomysł się bardzo podoba:)
Może najpierw wrzuć swe pomysły bo nie bardzo wiadomo nawet w jakim kierunku szukać sentencji.

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Fingolfin 
Pogromca pająków

Wysłany: 2014-01-24, 13:15   

to był tylko przykład. bo jedyny pierścień za bardzo z sauronem i złem się kojarzy, przynajmniej mi :?

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2014-01-27, 16:17   

Fingolfin ma sporo racji. To mogłoby mieć dość nieciekawy wydźwięk.

A z innej beczki: Dasiu, piszemy quenya (przez Y). Na pewno warto zastanowić się, czy chcecie z wybranką na całe życie założyć obrączki właśnie z tengwarem. Jeżeli jesteście dużymi fanami twórczości Tolkiena, to oczywiście nie widzę przeciwwskazań.

No i samo użycie quenya - to język który jest dość trudny i gdy ustalisz tekst, dobrze by było skonsultować tłumaczenie z 3 osobami niezależnie, bo nigdy nie będzie pewności, że tekst jest dobry. tym bardziej, że odmian tego języka jest sporo i trudno powiedzieć, która jest ostatecznie poprawna. Tu będziesz musiał najpewniej sam zadecydować.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-17, 12:24   

Witam jeszcze raz wszystkich po dwu miesięcznej przerwie. Co ciekawe wchodziłem od tego czasu kilkukrotnie na forum, a odpowiedzi w moim temacie nie zauważyłem stąd przepraszam wszystkich, że dopiero teraz odpisuje. Za literówkę w "Quenya" przepraszam i obiecuję poprawę :razz: , jak już wspominałem lingwista ze mnie żaden.

Więc tak po burzliwych naradach i zarwanych nockach sentencja jaką wymyśliliśmy to:
Składam serce w Twoje ręce.
Sentencja może i mało tolkienowska ale do nas pasuje ;-)

Domyślam się, że przetłumaczyć to na Quenya czy Sindarin będzie raczej ciężko no chyba, że ktoś się podejmie?

Także jak się nie uda pozostaniemy przy tengwarze. Za pomocą transcribera udało mi się stworzyć coś takiego:
http://tengwar.art.pl/ten...p&s=40&t=OHp5RT IjdCBpUjczUiByIDFyXmhSIDdSMDNS

Jednak mam problem z doborem czcionki chciałbym zobaczyć jakby to wyglądało przy zastosowaniu czcionki jak z pierścienia Tengwar Cursive ale nie bardzo mam pojęcie jak to zrobić.
Ktoś pomoże?

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Wysłany: 2014-03-17, 13:51   

Po 1. Link, który podałeś pokazuje komunikat: error 403 : odmowa dostępu

Po 2. Możesz spróbować pobrać fonty do Worda i tam popisać :)

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-03-17, 19:05   

Na moje powinieneś zostać przy polskim języku i zapisać tylko czcionką. Tak będzie ci łatwiej, a nadal będzie to całkiem ładny efekt :)

Przy generowaniu napisu możesz wybrać alternatywne czcionki.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-18, 10:31   

Cytat:
Na moje powinieneś zostać przy polskim języku i zapisać tylko czcionką. Tak będzie ci łatwiej, a nadal będzie to całkiem ładny efekt :)

Tak też pomyślałem jak zacząłem zagłębiać się w złożoność tych języków. OK to jeszcze raz, po wpisaniu polskiej sentencji wyszło mi coś takiego http://tengwar.art.pl/ten...mhSIDdSMDNSLSA=

W wyżej opisanym transcriberze da się wybrać 5 czcionek jednak żadna nie przypomina czcionki z pierścienia, gdzieś doczytałem że to Tengwar Cursive, próbowałem z fontami z Worda jednak nic mi z tego nie wyszło za skomplikowane to na mój mało informatyczny umysł ;p

[/quote]

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2014-03-18, 20:53   

Nie ufałabym temu Tengwar Cursive. :razz: Zdecydowanie lepiej prezentuje się Tengwar Annatar.
( http://www.dafont.com/tengwar-annatar.font )

Jeżeli chciałbyś sobie nim popisać bez tej całej szukaniny liter po klawiaturze:
1. Zainstaluj font.
2. Wpisz pożądany tekst do tego co zwykle internetowego programu do transkrybcji.
3. Jako tryb ustaw język polski, a jako format wyniku pozostaw tengwar.
4. Wyskoczy Ci pozornie bełkot: 8zyE2#t iR73R r 1r^hR 7R03R-
5. Skopiuj to, otwórz Worda, wklej i ustaw jako pismo Tengwar Annatar.
Eksperymenty z „Władcą Pierścieni” w tengwarze są jak widać przydatnym doświadczeniem. =D

I tyle. ;-) Problem jest jedynie z rozczłonkowanym „ę”, bo nie przewidziano tu ligatury dla tyldy i „e”.

A w jakiej postaci masz dostarczyć napis wykonawcy grawerowania?

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-03-19, 09:51   

Mogę ci przygotować w wolnej chwili wieczorem ten tekst w Tengwar Annatar w wysokiej rozdzielczości a nawet w krzywych ;)

Ponieważ problemy z długimi linkami nadal są, to skróciłem do twojego obrazka: http://j.mp/1nCYLVM

Napis wygląda na poprawny :)

Rada Nanatei dot. instalacji czcionki też ci się może przydać :)

Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-19, 11:36   

Tengwar Annatar- oooo to mi się podoba. Dziękuje ślicznie za pomoc i łopatologiczne tłumaczenie jak sobie z tym poradzić :) Wrócę do domu to się z tym pobawie. Napis do grawerowania mam dostarczyć w corelu.

Kolego Ivellios byłbym bardzo zobowiązany za przygotowanie tego tekstu w krzywych to by mi załatwiło w zasadzie całą sprawę. Nie ukrywam, że nie mogę już doczekać się efektu jak wyjdą te obrączki :)

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Wysłany: 2014-03-19, 18:04   

Coraz bardziej mi się to podoba, i chyba też wygraweruję na swojej obrączce :)

Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-21, 14:21   

Witam za radą Nanatei postanowiłem ściągnąć czcionki i trochę sie pobawić.
Pierwszy raz w życiu instaluje jakąś nową czcionkę i już pojawił się problem. Mianowicie podczas próby zainstalowania czcionki wyskakuje mi komunikat że plik TNGAN.TTF jest obecnie używany i nie można go zmienić. Ktoś mi powie o co chodzi??

Dasiu
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-24, 13:05   

Czcionki udało mi się już opanować na innym komputerze- aha ta złośliwość przedmiotów martwych :)
Wszystko ładnie wyszło jeszcze tylko przerobić to na krzywe i do graweru :) Mam tylko nadzieję, że przy grawerze nic nie spierniczą ale z tego co się dowiedziałem wszystko sterowane komputerowo także czynnik ludzki ograniczony do minimum :)
Już z tego miejsca chciałbym serdecznie wszystkim podziękować za pomoc i sympatię jak obrączki będą gotowe na pewno pochwale się osiągniętym rezultatem :)

Odpowiedz do tematu