Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Między magią a religią. Sacrum w twórczości Tolkiena
Autor Wiadomość
Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2014-03-04, 11:40   Między magią a religią. Sacrum w twórczości Tolkiena

Na koniec marca w Krakowie jest planowana konferencja dot. Tolkiena i sacrum. Szczegóły:

https://www.facebook.com/events/1410999305812964/

Niestety zapowiada się na kolejną, szalenie nudną konferencję naukową UJ. Będzie czytanie referatów i jakieś później z tego publikacje. Nie mają strony internetowej (tylko wydarzenie i fanpage), nie ma nadal żadnego programu i brak jakichkolwiek nazwisk, oprócz Szyjewskiego. Wykłady mogą zgłaszać też niestety tylko pracownicy uczelni i studenci. Osoby spoza środowiska akademickiego mogą sobie odpuścić.

Generalnie już na dzień dobry wydarzenie mogę ocenić jako mega słabe. Ale jeżeli ktoś się czuje zainteresowany, to może się wybrać.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2014-03-12, 09:12   

http://sacrumtolkien.wordpress.com ← Chyba usłyszeli twoje narzekanie. :mrgreen:

Z tego, co udało mi się wyczytać, nie wynika, że referaty mogą zgłaszać tylko studenci i pracownicy akademiccy. Jednak konwent to to nie będzie i jest to raczej zrozumiałe. Za to Tolkien pewnie czułby się na takim wydarzeniu jak u siebie. ;-)

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-03-12, 18:52   

Rozmawiałem jakiś czas temu z organizatorami i mówili, że tylko ludzie z uczelni mogą (LAME!)

Nie myślę o tym w kategorii konwentu. Po prostu wiem, jak fajnie można zrobić konferencję :P Niektórzy siedzą w strasznie skostniałych formach, zupełnie nie pasujących do dzisiejszych czasów. Bleh!

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Plemię: Sindar
Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2014-03-19, 09:58   

Mógłbyś podrzucić jakieś przykłady ciekawie zorganizowanych konferencji naukowych? W końcu siedzisz w temacie, a zaintrygowało mnie to. :smile:

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-03-19, 10:26   

Od 5 lat w kole robimy (w sumie już beze mnie) ArtBuzz - świetna konferencja, zrobiona z głową i ani trochę nudziarna.

Wnerwia mnie podejście ważniaczków z UJ: tylko naukowcy, siadają w kółeczku wzajemnej adoracji i mruczą pod nosami mądrości, które potem spisują i publikują, żeby sprzedać w magazynie. A i te ważniaczki jeszcze muszą za możliwość mówienia w ogóle zapłacić. Absurd! UJ jest totalnie w tyle za murzynami. Zaspali w okolicach początków XX wieku.

Opłata za wystąpienie? Znaczy taka antywypłata? SRSLY? To jakiś absurd!

Przypomniało mi się też, że ostatnio IEEE wycofało bodaj 150 publikacji i unieważniło ze swojego magazynu, bo... jak się okazał były spreparowane przez maszynę. Studenci bodaj z MIT stworzyli program, który potrafił generować tekst naturalny tak skomplikowany, ale zarazem tak sensowny, że nikt nie mógł się połapać, że to totalna fikcja, a nie prawdziwe badania. W dodatku generował do tych tekstów wyniki badań, tabelki, wykresy. I odnosił się do nich w treści. Pokazuje to, jak bardzo sformalizowana i skostniała, a przede wszystkim niepraktyczna jest współczesna nauka.

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2014-03-29, 12:30   

Właśnie jestem po pierwszym wykładzie: ""ognista kąpiel" - problem ugrofinskich inspiracji Tolkiena ". Było ciekawe, dowiedziałam się czegoś nowego. Teraz jakiś młody gość czyta z kartki fragment swojej pracy magisterskiej, co moim zdaniem, jest totalnie beznadziejne - lanie oczywistej wody + czasami się zacina. Dużo osób robi notatki, przez co wydaje mi się, ze są tu z jakiegoś akademickiego przymusu i cała scenka wygląda dosyć sztucznie. Może późniejsze prelekcje będą lepsze.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-03-29, 18:15   

To napisz, Vendeo, jak to dalej wyglądało. Bo jestem przekonany, że niestety właśnie min. 80% tych wystąpień będzie takich z kartki, z zacięciami, oczywistościami. I ta obecność ludzi "z obowiązku" mnie ani trochę nie dziwi. Taka to już z UJ skostniała uczelnia. Tradycja, tradycją, ale siedzenie w średniowieczu konferencji zdecydowanie im nie służy.

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2014-03-31, 11:54   

Nie zostałam na całym "konwencie". Właściwie byłam jeszcze tylko na 2 prelekcjach. Wyszły średnio, inni nie czytali z kartek a opowiadali, jednak nie chciało mi się tam dłużej przebywać za bardzo.

Odpowiedz do tematu