Forum Bractwa Rivendell Strona Główna Forum Bractwa Rivendell
Mae govannen mellon... witamy na forum poświęconym Eldarom przy Bractwie Rivendell (Heren Nalmiristo: www.bractwo-rivendell.pl)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Ivellios Mirimafëa
2014-06-16, 20:58
Kontynuacja LOTR
Autor Wiadomość
anayay 
Podróżnik bez chustki

Plemię: Noldor
Ulubiona Era: Pierwsza
Narodziny: 16.04.1996
  Wysłany: 2014-06-11, 09:12   Kontynuacja LOTR

Juhuu! Po wielu latach prób udało mi się! Napiszę książkę. Ale zacznijmy od początku. Poszłam na noc filmową i pierwszy raz obejrzałam film Władca Pierścieni, byłam pod wrażeniem, wciągnełam się. :mrgreen: zapoznałam się z twórczoscią Tolkiena i byłam coraz bardziej pozytywnie zakręcona. Pewnie na tym by się skończyło gdyby nie to, że wpadłam na pomysł napisania książki, dokładnie kontynuacji LOTR. Skąd pomysł? No cóż muszę się przyznać do napisania książki skłonił mnie głownie... :-({|= Legolas...filmowy. Tak to płytkie ale co ja mogę? nic nie mogę. chciałam zobaczyć go na ekranie jeszcze raz. (To w Hobbicie się nie liczyło) Pomyślałam sobie, że gdyby ktoś napisał dobrą kontynuację Peter Jackson by ją zekranizował i było by po problemie. Ale czekać aż ktoś napisze coś takiego. A co jak mi się nie spodoba? A poza tym już jedną napisano i na kolana nie powala. Pomyslałam, że sama ją napiszę żeby było w niej wszystko co będę chciała. Akurat miałam pod ręką odpowiedni zeszyt a pomysł pojawił się nagle z nikąd. Zaczełam pisać. Pierwszy tom jest już napisany w trzech czwartych. muszę go jeszczę przepisać na komputer i w Październiku wysyłam to do wydawnictwa. Mam do was parę próśb ale najpierw zadradzę wam o czym będzie książka. UWAGA

Co będzie jeśli wszystkie magiczne istoty opuszczą Śródziemie i przeniosą się do innych swiatów za pomocą magicznych kamieni? co będzie jeśli mroczna potęga powstanie a Smeagol nie zginął? Śródziemie wkracza w XXI i jest zamieszkiwane tylko przez ludzi którzy nazwali je Ziemią znajduję się na krawędzi zagłady. A co będzie jeżeli dodamy do tego małą półelfkę przypadkiem zostawioną podczas ucieczki elfów i przygarniętą przez bedzietne małżeństwo? I na koniec gdzie w tym Chaosie odnajdzie się Legolas, jak zareaguję krasnolud w zderzeniu z technologiami XXI wieku? To dopiero pierwsza część ale nie martwcie się NIC NIE DZIEJE SIĘ PRZYPADKIEM a Illuvatar czuwa.

To tyle. Teraz wielka prośba piszcie co o tym myślicie. W Polsce trudno jest wydać książkę zwłaszcza fantasy. Potrzebuję waszego wsparcia żeby książka ujrzała światło dzienne. Do zobaczenia niedługo piszcie. :ring:
Ostatnio zmieniony przez anayay 2014-06-11, 19:58, w całości zmieniany 2 razy  

Ivellios Mirimafëa 
Kronikarz Czerwonej Księgi

Narodziny: Yunquëa Víressë 23. (I)
Wysłany: 2014-06-11, 10:47   

Poczytam sobie do poduszki jakieś pierwsze rozdziały.

+ "Chaosie"!

Daj znać, jak ci idzie. Osobiście widzę tu tak wiele rzeczy przeciw, że nie sadzę, by się udało. Ale marzenia są po to, by je spełniać. Próbuj.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

Vendea 
Zdobywca Serca Góry

Ulubiona Era: Lata Drzew
Wysłany: 2014-06-11, 10:48   

Zastanawiam się czy jesteś tak dobrym Trollem, czy naprawdę tak bardzo zafascynowaną fanką która nie wie nic o prawach autorskich ;) Aż nawet nie wiem co odpisać. Ale z ciekawości przeczytałabym coś takiego, choć jestem mocno na nie z pisaniem własnych wersji i kontynuacji Władcy. Jeśli udało Ci się napisać 3/4 to gratuluję samozaparcia. Uważaj, bo wydawnictwo może cię nieźle zjechać i zdemotywować do pisania.

Przy okazji: co to za miejscowość Racek? Skrót od Racibórz czy coś tego typu? Bo na mapie Polski nie widnieje...

anayay 
Podróżnik bez chustki

Wysłany: 2014-06-11, 13:05   

Sorki za literówki i ten "haos" na usprawiedliwienie, sama ma lekki chaos w głowie jeżeli chodzi o ortografię. Na szczęście są komputery i poloniści =D. A co do praw autorskich to po pierwsze jedna już kontynuacja już powstała a po drugie autor nie żyje. (*) I nie jestem Trollem bardziej elfem :mrgreen: :sciana:

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Plemię: Sindar
Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2014-06-11, 17:49   

Jesteś nieźle pozytywnie zakręcona!
Śródziemie w XXIw? To... zaskakujące. I co to za kamienie?
Poza tym gratuluję ambicji! Skoro sama postanowiłaś napełnić ten kielich to ja mogę życzyć tylko powodzenia! I w chwilach słabości nie poddawaj się (za wszelką cenę!).

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Wysłany: 2014-06-12, 16:02   

Po przeczytaniu Twojego postu trochę mi zeszło nim odzyskałam trzeźwe myślenie, bo byłam w ciężkim szoku.

Po 1. Podziwiam za odwagę, bo wydać książkę swojego autorstwa nie jest łatwo i nie wiadomo czy którekolwiek wydawnictwo się tego podejmie. Tym bardziej jeśli uznają to za gniot :rety:
Oczywiście życzę Tobie jak najlepiej i żeby się udało :mrgreen:

Po 2. Jeżeli chcesz robić kontynuację jakiegoś dzieła, to postaraj się trzymać faktów i je powiązać z istniejącymi już w książce. Stwarzanie czegoś takiego jak "Śródziemie wkracza w XXI" co to w ogóle ma znaczyć??

Jak sama nazwa wskazuje "KONTUNUACJA" oznacza dalsze losy postaci stworzonych we wcześniejszych dziełach.

Jeżeli już tak bardzo chcesz pisać o losach bohaterów to może warto by stworzyć nowe postacie i ich dzieje, a kontynuację WP zostawić w spokoju.
Z tego co wywnioskowałam po Twoim poście, to nie wydaje mi się żeby to była by jakaś godna kontynuacja.

Po 3. Dokładnie przeczytaj wszystkie dzieła J.R.R. Tolkiena. Zapoznaj się z tematyką Śródziemia, ich postaciami i historią.
Mam nadzieje, że Twoja wiedza o Środziemiu nie bazuje tylko i wyłącznie na podstawie ekranizacji filmowej :evil:

Osobiście czekam na pierwsze rozdziały Twojego autorstwa. Wtedy zacznę wypowiadać sie dalej.

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-06-12, 16:45   

Aarien napisał/a:
Jak sama nazwa wskazuje "KONTUNUACJA" oznacza dalsze losy postaci stworzonych we wcześniejszych dziełach.

Ani trochę prawda. Kontynuacja ciągnie historię. Nie losy postaci.

Jest takie miejsce, zwane „niebiosami", gdzie można dokończyć rozpoczęte tu dobro, gdzie spełniają się nie napisane opowieści i nie spełnione nadzieje. -- J.R.R. Tolkien

Aragorn I take to be my liege lord whether he claim it or no, and any wish from him to me is a command. -- Prince Imrahil

anayay 
Podróżnik bez chustki

Wysłany: 2014-06-16, 14:09   

Daję znak jak mi idzie :mrgreen: Każdy z was zna poemat zamieszczony na początku WP. Wykorzystałam drugą zwrotkę przełożoną przez M.Skibniewską a reszta, mojego autorstwa znajdzie się na początku kontynuacji:

Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie,
W krainie Mordor gdzie zaległy cienie.
Jeden by wszystkimi rządzić, jeden by wszystkich odnależć.
Jeden bywszystkich zgromadzić i w ciemności związać.
Jeden Pan Ciemności pokonany błąkał się bez ciała,
Jeden cierpliwie czekał by Ziemia zapomniała.
Jeden liczył, że słabość ogarnie ludzki ród,
Nad szczeliną zagłady czekając na cud.
I Jeden przed wiekami dzięki światłu zniszczony,
Zbudził się z popiołów nienawiścią sycony.

:orthanc: :ring: To tyle co myślicie? PISZCIE

Ivellios Mirimafëa 

Wysłany: 2014-06-16, 16:16   

Warto dodać przerwę pomiędzy oryginałem, a Twoim dodatkiem. Ale muszę przyznać, że ładnie pociągnęłaś dalej stylizację wiersza. Rymy dopasowane. Jestem pod wrażeniem. Czekam na kolejne kawałki :)

Findecáno 
Gość władcy Niedźwiedzi

Wysłany: 2014-06-16, 17:38   

anayay napisał/a:
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie,
Jeden by wszystkimi rządzić, jeden by wszystkich odnależć.
Jeden bywszystkich zgromadzić i w ciemności związać.
Jeden Pan Ciemności pokonany błąkał się bez ciała,
Jeden cierpliwie czekał by Ziemia zapomniała.
Jeden liczył, że słabość ogarnie ludzki ród,
Nad szczeliną zagłady czekając na cud.
I Jeden przed wiekami dzięki światłu zniszczony,
Zbudził się z popiołów nienawiścią sycony.

Łał!-to jedno słowo oddaje wszystko co myślę . A nie mówię tego słowa pochopnie :ent:

Swoją drogą tak jak wiersz mistrzunia mnie wciągnął już na początku tak i ten mnie jakoś zaintrygował. Jeśli całośc trzyma taki poziom to myślę że może być to naprawdę niezłe (ale nie licz na to że przebijesz Tolkiena)

Meliel 
Po powrocie do Bag End

Narodziny: 8 Lothron 282 (I)
Wysłany: 2014-06-16, 17:57   

Bardzo przyjemnie się czyta tą próbkę twej twórczości, myślę, że naprawdę nas zaintrygowałaś. Robi bardzo pozytywne wrażenie, jakbyś mogła coś dłuższego zaprezentować, jest kilku chętnych na przeczytanie.
I powodzenie w dalszym tworzeniu!

http://www.marysia-bijou.blogspot.com/

Ardenyon 
Mieszkaniec norki

Plemię: Dúnadan
Wysłany: 2014-06-16, 18:13   

Chociaż koncepcja Śródziemia w XXI wieku nie bardzo do mnie przemawia to wiersz interesujący. Bardzo ciekawe metrum. Co do samej koncepcji to zanim wyślesz do Wydawnictwa znajdź zaufaną duszę, która to przeczyta. Autor wie wszystko i często nie ma pojęcia, że coś nie jest oczywiste. Dobry czytelnik wytropi Ci takie rzeczy od razu (i podkreśli ;) albo będzie zasypywać pytaniami)

Aarien 
Porwany przez Gobliny

Wysłany: 2014-06-16, 19:25   

No pięknie :) Pochwalę :brawo: Podoba mi się :) Oby tak dalej. Trzymam kciuki.

Ardenyon, autorka przyszłej książki ma już osoby, które przeczytają jej dzieło i to na bieżąco :grin:

Czekam na resztę :)

Ardenyon 
Mieszkaniec norki

Plemię: Dúnadan
Wysłany: 2014-06-16, 20:10   

:brawo: to trzymam kciuki za ukończenie dzieła :)

Nanatei 
Przyjaciel Entów

Narodziny: 61. Hrívë 383 (I)
Wysłany: 2014-06-16, 20:48   

To, że autor nie żyje, to dopiero początek.
Bez zgody spadkobierców nie możesz na książce takiej zarobić ani złotówki. Przynajmniej nie legalnie. Majątkowe prawo autorskie chroni utwór 70 lat od śmieci autora (w Polsce, poza granicami może być różnie). Zważ, że tłumaczenie jest również nim objęte. Nie sądzę, by którekolwiek tradycyjne wydawnictwo uznało, by książka mogła być na tyle dochodowa, by chciało im się użerać ze zdobywaniem licencji od spadkobierców Tolkiena i Skibniewskiej.
Można pisać jeszcze o innych rzeczach, ale po co się dołować.

Twój utwór nadal może ukazać się w formie książkowej. ;) Zainteresuj się samopublikowaniem i drukiem na żądanie. Jeżeli bardzo chcesz widzieć swoją książkę w wersji papierowej i masz pieniądze na zbyciu, to zgłoś się od razu do jakiegoś wydawnictwa/drukarni która zajmuje się tego typu usługami. Będziesz mogła stworzyć książkę od początku do końca, w ilości dopasowanej do zapotrzebowania.

Odpowiedz do tematu